Günlük hayatta kullanılan terazilerin yapılış ve çalışma prensipleri

Günlük hayatımızda sürekli alış veriş yaparız. Bu alış verişlerimizde ise aldığımız ürünün ağırlığını ölçmek için terazilerden faydalanırız. Günlük hayatta kullanılan terazilerin yapılış amacı ve çalışma prensipleri ise şudur.  Hayatımızda dijital ve normal teraziler sıkça kullanılmaktadır. Genel olarak hayatımızda artık dijital saatler yer almaktadır.

İlk olarak terazi nedir ve ne işe yarar bunu inceleyelim.

Terazi bir nesnenin kütlece ağırlığını kilogram yada gram cinsinden gösteren ölçü aletidir. Tanımından da anlaşılacağı üzere cisimlerin birim ağırlığını ölçmekte kullanılır.

Terazilerin çalışma prensibi nedir?

Dijital teraziler:Elektrik akımının yüzey gerilimi oluşturması esasına göre çalışırlar. Fen bilgisinde gördüğümüz reosta ve iki cam düzenek dijital terazilerin yapısında bulunur. Terazi üzerine konulan ağırlık reostanın hareket etmesini sağlar ve onun üstünden geçecek akımı belirler. İki uçta bulunan cam levhalar bu akımla yüklenir. Camların arasında bulunan moleküller cam içerisinde hareket ettirir ve bize rakamlar gözükür. Bu rakamlar cismin ağırlığını gösterir.

terazi

Resimde gördüğünüz dijital terazi elektrik akımı, reosta ve cam levhalardan oluşur.

Normal teraziler: Eşit kollu teraziler olarakta bilinirler. Hassas bir dengede duran kolların bir tarafına ağırlığı sabit olan kilogram yada gram cinsinden nesne konur. Diğer kola ise tartmak istediğimiz cisim konur. Eğer denge sağlanır ve sabit durursa bu durumda karşı taraftaki ağırlık cismin ağırlığıdır.

terazi

Bu terazide bir tarafa ağırlığı bilinen cisim konur. Diğer tarafa ise tartılmak istenilen cisim konulur ve denge sağlanmaya çalışılır.

Yukarıda terazilerin çalışma prensibi amaçlarını görmüş oldunuz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.