Günlük yaşamdan dostluk ve kardeşliği ifade eden söz ve davranışlara örnek

Hayatımızın her alanında farkında olmasak bile dostluk ve kardeşliği ifade eden davranışlarda bulunuruz. Örneğin evlerimizde kardeşlerimizle yemeğimizi, elbiselerimizi ortak olarak kullandığımız eşyaları paylaşırız. Bizim olan bir şeyi bile eğer oda kullanmak istersek hiç düşünmeden veririz.

Çünkü bizler kardeşiz hiç karşılık beklemeden yardımcı olmak isteriz. Kardeşlik çok ayrı ve özel bir duygudur. Kardeşimiz mutlu olduğunda bizde mutlu oluruz, o üzüldüğünde bizde üzülürüz.

Dostluk ise apayrı bir konu. Dostlarımızla iyi geçinmeye özen gösteririz. Onlarla birlikte vakit geçirir aynı şeylerden hoşlanırız. Çünkü bizi yakın kılan budur. Kimi zaman dostluklar kardeşlikten de öte bir hal alır. Aramızda kardeşlikteki gibi kan bağı olmasa da herşeyimizi karşılıksız paylaşırız.

Dostlar arasında maddi ve manevi olarak herşey paylaşılır. Bir dostumuzda yer alan eşya yada oyuncak zaman zaman bizim içinde kullanılabilir olur. Çünkü o bizim dostumuzdur bunu esirgemez.

“Nimet” sözcüğünün anlamını sözlüklerden araştırınız.

Yemek, içmek ve beslenmek için kullandığımız tüm besinler nimet olarak adlandırılır.  Ayrıca Allah’ın iyiliği lütfu olarak tanımlanır.

İnsanın sağlıklı yaşamasında sevginin önemini büyüklerinize sorarak öğreniniz.

Babamla sağlıklı bir yaşamda sevginin önemi hakkında sohbet ettik. Babam bana şunları söyledi. “Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sevgi en  önemli şartlardan biridir. Çünkü insan mutlu olduğunda ve sevgi gördüğünde kendini iyi hisseder. Kendisini iyi hisseden bireyler sağlıklı bir yaşam sürerler.”

Sevgi konusunda söylenmiş ata sözleri ve özdeyişler bularak defterinize yazınız.

Sevgi ile yaşayan her insan hayatta mutlaka güzel bi eser bırakır.
Severek hayata Bağlanmış Bir insan Hayattan Asla Kopmaz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.