Günümüzde Dilimizi Yabancı Kelimelerden Nasıl Koruruz

Türkçemizi günümüzde yabancı kelime ve dillerden pekte koruduğumuz söylenemez. Ancak dilimizi yabancı dillerin etkisinden korumak için bazı adımlar atılabilir. Artık her tarafta ve her sokakta yabancı kelimelerin yer aldığı dükkan isimleri ve levhaları görmek mümkün.

Hatta bu yabancı kelimeler dilimize öyle bir yerleşmiş ki günlük hayatta defalarca bu kelimeleri kullanırız. Günlük hayatta günde en fazla 300 farklı kelime ile konuştuğumuz düşünülürse bu 300 kelimden 50 tanesinin yabancı kelime olması işin en acı tarafı. (Günde 300 kelime ile konuştuğumuz bilimsel bir tespit)

dilimiz

İstatistiklere bakıldığında kullandığımız her altı kelimeden biri yabancı kelime oluyor. Peki bunun için neler yapılabilir?

  • Dil bilgimiz geniş olmalı
  • Yabancı kelimeleri kullanmaktan kaçınmalıyız
  • Yabancı kelimeler kullanan dükkan, işyeri ve esnafları uyarmalı gerekirse onlara tepkimizi göstermeliyiz.

Evrensel bir dil olma yolunda hızla ilerleyen ve günümüzde milyara yakın insanın konuştuğu, bildiği bir dil olan Türkçemize sahip çıkmalıyız.  Her geçen yıl dilimize yeni yabancı kelimeler girmekte buna dur demenin en güzel yolu ise zaten dilimizde var olan kelimeleri kullanmaktır.

Günümüzde Dilimizi Yabancı Kelimelerden Nasıl Koruruz yazımıza eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bize bildirebilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.