günümüzde hangi mesleklerde terazi kullanılmaktadır

Bu yazımızda günümüzde hangi mesleklerde terazi kullanılmaktadır ve kullanılan terazi çeşitleri nelerdir bunları inceleyeceğiz. Farkında olmasak bile günlük hayatta terazilerin kullanım alanları birçok yerde karşımıza çıkar. Terazilerin en çok kullanıldığı alanlar ise pazarlar, marketler ve kuyumculardır. Ağırlık cinsinden ölçü birimiyle satış yapan tüm iş yerleri terazileri kullanmaktadır. Teraziler bir cismin ağırlığının ağırlığı daha önceden bilinen başka bir cisimle karşılaştırılması amacıyla kullanılan araçlardır.

Terazilerin kullanılmış olduğu meslek dalları ve kullanılan terazi çeşitleri;

Hassas Teraziler: Özellikle kuyumcu, laboratuvar gibi küçük ağırlıkların tartıldığı kurum ve kuruluşlarda hassas teraziler kullanılmaktadır.

terazi

Baskül: Bir sopanın iki ucuna bağlanan keselere konan ağırlıkların dengede tutulması ile yapılan tartma işlemidir. Bu tartma işlemindeki sisteme baskül adı verilir. Eski bir tartma yöntemidir günümüzde pek kullanılmaz.

Eşit kollu terazi: Bu terazi metodunda uzun bir demir yada sopanın bir ucunda topuz olurken topuzun olduğu tarafta kaydırılabilen ağırlık mevcuttur. Sopanın diğer ucundaki kase içerisine tartılacak cisim konulur. Denge sağlanmak için topuz ileri yada geri hareket ettirilir bu şekilde tartma işlemi yapılır. Eski bir tartma yöntemidir günümüzde pek kullanılmaz.

Terazi: Mıknatıslı terazi olarakta bilinir. Hassas kantar misali üzerine konan ağırlığın kilogram ve gram cinsinden ağırlığını gösterir. Özellikle market, manav, pazarlar gibi yerlerde sıkça kullanılmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.