günümüzde ısınmak için hangi yakıtlardan faydalanıyoruz?

Günümüzde ısınmak için doğal gaz, odun, kömür, elektrik ve petrol ürünleri gibi birçok yakıt türünden faydalanmaktayız. Soğuk kış günlerinden korunmak için insanlar evlerinde ısı elde etmek için bir takım yakıt türlerini kullanırlar. Bu yakıt türleri yandıklarında dışarıya ısı vererek bulundukları ortamları ısıtırlar. Bu sayede insanalar soğuk havadan korunarak ısınırlar.

Günümüzde en yaygın olarak kullandığımız yakıt türü ise doğal gazdır. Özellikle kentlerde ve şehirlerde doğal gaz şebekeleri ile evlere ulaştırılan bu yakıt türü binalarda kombiler ile hususi kullanıldığı gibi petek sistemi ile merkezi sistem olarak kullanılmaktadır. Merkezi sistemde apartmanlarda bulunan kazanlarda yakılan doğal gaz borular vasıtasıyla dairelere ulaştırılır. Dairelerdeki peteklerde dolaşan sıcak su evlerin ısınmasına yardımcı olur.

Kombi sisteminde ise evlerdeki doğal gaz sobaları ile yakılan doğal gaz ortamı ısıtır.

Odun ile ısınma hala günümüzde yaygındır. Özellikle kırsal kesimde tercih edilen odun ile ısınma sobalarda yakılan bir yakıt türüdür. Kırsal kesimde odunun yaygın bulunması ve maliyetinin düşük olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir yakıt türüdür. Kentsel yerleşimde tercih edilmemesinin sebebi ise sobanın sürekli ilgi istemesi, atık madde olarak çıkan külün pislik yapması ve odun depolayıp, taşıma ihtimalinin az olmasıdır.

Petrol ürünleri ile ısınma eskiden yaygın olsa da günümüzde pek tercih edilmez. Bunun nedeni ise petrol ürünlerinin maliyetinin yüksek olması ve düzenli olarak yakıt transferinin yapılmasıdır. Doğal gaz kullanımı yok iken yaygın olarak kullanılmaktaydı.

Elektrik ile ısınma ise yaygın olarak kullanılmaktadır. Elektrikli sobalar ile evlerimizde elektriği yakıt olarak kullanır ve ısınırız. En yaygın olarak elektrikli sobalar kullanılmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.