günümüzde oyalar danteller nerede kullanılır?

Eskiden her ev kadını elinde tığ yada iğnesi ile oya yada dantel yapardı. Ananelerimiz yada büyüklerimiz oya ve dantel işlerine büyük önem verirdi. Günümüzde oya ve danteller nerede nasıl kullanılıyor hiç araştırdınız mı? Eski zamanlarda teknoloji bu kadar ilerlememişken oya ve dantel işleri el ile yapılırdı. Günümüzde ise artık bu el işleri fabrikasyon ortamında makineler tarafından yapılmakta.

Oya ve danteller türlerine göre çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle oya işleri Anadoluda yemeni adı verilen baş örtü türünde sıklıkla kullanılır. Anadoluda oya ve dantel işleri hazır alınmayıp el işi olmasına önem verilir. Çünkü el işi oyalar fabrikasyon ortamında olmadığı için kişiye özel yapılır. Bu nedenle oyaların değerleri çok büyüktür. Oya gibi el işlerinin kullanıldığı diğer bir alan ise havlu kenarlarıdır.
oyadantel
Dantel işleri ise tığ ile yapılan genellikle beyaz rengin tercih edildiği işçiliği oldukça titizlik gerektiren el işidir. Özellikle dantel işlerini genç kızlar çeyizlerini hazırlamak için yaparlar. Çeyizlerinde dantelden yapılmış masa örtüleri, vitrin örtüleri, sehpa üzerine konulan örtüler bulunur. Eski bir gelenektir Anadoluda bir kızın mahareti çeyizindeki hünerden belli olur derler. Yani bir kızın çeyizi ne kadar güzel elişi ile doluysa o kız o kadar maharetlidir derler.

Günümüzde hala Anadoluda oya ve dantel işçiliği yapılmaktadır. Gerek anneler kızları için gerekse kızlar kendi çeyizleri için el işlerine önem verirler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.