Günümüzde uzayı incelemek için kullanılan araçlar

Günümüzde uzayı incelemek için kullanılan birçok araç bulunmaktadır. Bunları sizler için araştırdık. Umarım ödevlerinizde yardımcı olur.

20. yüzyılın bu alandaki son gelişmelerini sayacak olursak, radyoteleskopların, radyoastronominin, modern bildirişim araçlarının ortaya çıkması sayılabilir. Bunlar sayesinde, elektromanyetik dalgalarla uzayı aşan parçacıkların spektroskopik analizi yapılabilmekte ve böylece uzak gök cisimleri üzerinde yeni deney türleri olanaklı hale gelmiştir.

Günümüzde uzayı incelemek için kullanılan araçlardan bazıları şunlardır.

Teleskop
Radyoteleskopları
Elektromanyetik dalgalar
Kutup Yörüngeli Uydular
Ekvatoral Uydular
Rastgele Uydular
İnsanlı uzay araçları
İnsansız uzay araçları
Yer Çevresinde Yörüngeye Giren Uydular
İnsanlı Uydular
Uzay Mekikleri
Uzay istasyonları

Teleskop uzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı bir rasathane cihazı olarak tanımlanabilir. 1608 terihinde Hans Lippershey (Hollandalı gözlük üreticisi) tarafından icat edilmiş, 1609 yılında Galileo Galilei tarafından ilk kez gökyüzü gözlemlerinin yapılmasında kullanılmıştır.

teleskop-500x333

Uzaydaki cisimlerden yansıyarak veya doğrudan doğruya gelen, gözle görülen ışık, ultraviyole ışınlar, kızılötesi ışınlar, röntgen ışınları, radyo dalgaları gibi her türlü elektromanyetik yayınlar kainat hakkında bilgi toplamak için çok lüzumlu delillerdir. Bu deliller ya klasik manada optik teleskoplarla veya çok daha modern radyo teleskoplar aracılığıyla incelenir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.