Günümüzde yapılan hangi çalışmalar Atatürk'ün eğitimin yaygınlaştırılması görüşünü destekler niteliktedir?

Günümüzde yapılan birçok çalışma Atatürk’ün o dönemde vurguladığı eğitimin yaygınlaştırılması görüşlerini destekler niteliktedir. Atatürk iyi bir geleceğin güzel bir eğitim sistemi ile sağlanabileceğini biliyor ve bu yönde çalışmaların yapılmasını istiyordu. Bu nedenle geçmişten günümüze kadar eğitim sistemi sürekli değişmiş ve kendini yenilemiştir.

Şimdi ki zamanda ise yapılan çalışmaların tek amacı var ki oda eğitimin yaygınlaştırılması ve kalitesinin yükseltilmesidir. Bu nedenle devletimiz yeni okullar açarak ve yeni öğretmenler atayarak eğitimin yaygınlaştırılması adına çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca okullardaki sınıf mevcutları azaltılarak ve yurt dışındaki eğitim sistemleri incelenerek eğitimin kalitesi arttırılmak istenmiştir.

Son yıllarda açılan yeni okul sayısında ve atanan öğretmen sayısında büyük gelişme vardır. Bunun temel nedeni eğitimin her yere ulaştırılması ve hizmetin götürülmesidir. Eskiden öğrenciler okumak için ilçelere hatta şehir merkezlerine giderken şimdilerde beldelerde bile liseler bulunmaktadır.

Günümüzde üniversitenin olmadığı şehir neredeyse yok gibi. Artık her şehirde öğrencilerin üniversite okumaları sağlanmaktadır. Gerek yapılan yeni üniversiteler gerekse devletin sağladığı burs imkanları ile eğitim ihtiyacı karşılanması hedeflenmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.