Gurur duymak deyiminin anlamı

Bu günkü yazımızda sizler gurur duymak deyiminin anlamından bahsedeceğiz. Gurur duymak, kişinin başarı ve yaptığı güzel işlerden dolayı kendisi ve çevresi tarafından beğenilmesi, takdir edilmesi gururlanmasına denir.

Gurur duyulan kişiler işlerinde çok başarılıdır. Yöneticileri tarafından sevilirler. Örneğin; bankada çalışan bir memur yaptığı üstün başarıları ve girdiği sınavlardan da yüksek not alınca müdürü tarafından terfi edilmiş, maaşına zam yapılmıştır. Bütün bunların yanı sıra takım arkadaşlarını da toplayarak bir konuşma yapmış ben bu iş arkadaşınızla çalışmaktan çok memnunum, onunla gurur duyuyorum diyerek onurlandırmıştır. Böylece diğer iş arkadaşları da aynı performansı gösterebilmek için daha fazla azim gösterirler.

Bir de şu açıdan bakmak gerekir, birey kendisiyle gurur duyarken aslında bir taraftan da böbürlenmiş olur, kendini anlatır tanımlarken örneğin ben şu işlerde çok başarılı oldum, benim şu yeteneklerim var diyerek kendini övmüş olur. Hal böyle olunca buna gurur duymak denir elbette ama övünmek yada böbürlenmek de denir.

Gurur duyulacak kişilerden olmak kolay değildir, bunun için hem zaman hem de büyük çaba gerekir. Kıymeti bilinmediği takdirde insanı yerle bir etmeyi de çok iyi bilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.