Gurur Nedir? Alttan almak gurursuzluk mudur?

Gurur insanoğlunu yanlışa sürükleyen toplumsal ve kişisel sorunların temel nedeni olan bir duygudur. Bu duygu öyle bir duygudur ki insanlara doğrunun ne olduğunu gösterdiği halde yanlışa sürükler. Alttan almak gurursuzluk değildir. Aksine bir onur ve erdemli davranıştır.

Gurur yapmak bir olay yada fiilin kendimizi küçük düşüreceğini düşünerek onu yapmamak anlamına gelir. Hani bazen yolda yerde bir pet şişe görürüz ve onu alıp çöpe atmaya çekiniriz ya. İşte gurur öyle birşeydir. Yada küs olduğumuz bir arkadaşımıza selam vermemek bir gurur sonucudur.

Aslında o arkadaşımızla o kadar çok konuşmaya ihtiyaç duyarız ki onu o kadar özleriz ki bunu kendimize söylemeye çekiniriz. Haklı yada haksız olalım önemli olan o dostumuzdur. İnsanlar kendilerini haklı görüp neden ona ben gidiyorum neden o gelip özür dilemiyor diyerek gurur yaparlar. Aslında olması gereken yeri geldiğinde alttan alıp haklı bile olsak gidip onunla konuşmayı denemektir.

Gururlu bir yaşam insanı hislerinin kölesi yapar. Gurur ve kibir dinimize göre şeytanın en etkili silahı olurken insanları birbirinden ayıran tehlikeli bir histir. Bu nedenle gurur gibi kötü bir duyguya asla kapılmamamız gerekir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.