Güvenli geçiş yerleri yoksa karşıdan karşıya nasıl geçilir?

Güvenli geçiş yerleri bildiğiniz gibi karayollarında yayaların güvenli bir şekilde diğer tarafa geçmesini sağlayan geçiş noktalarıdır. Güvenli geçiş noktaları denilince akla ilk olarak alt ve üst geçitler gelse de bunların yanı sıra yaya geçiş noktaları da kullanılmaktadır.

Peki güvenli geçiş noktalarının bulunmadığı bir yerde karşıdan karşıya nasıl geçeriz?

Bir noktada karşıdan karşıya geçmek istediğimizde ilk olarak güvenli geçiş noktalarının olup olmadığını araştırmamız gerekir. Eğer yakın bir noktada güvenli geçiş noktası olan yaya geçitleri, alt ve üst geçitler, trafik lambaları var ise oraya yürüyerek gidip en güvenli şekilde geçiş yapabiliriz.

Ama etrafımıza baktığımızda böyle bir geçiş yoksa artık karşıya geçmek zorundasınız demektir. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey yüzünüzü karşıya yani geçeceğiniz noktaya doğru çevirin. İlk olarak solunuza sonra sağınıza sonra tekrar solunuza bakıp yolun güveliğinden emin olduktan sonra geçiş yapabilirsiniz.

Karşıdan karşıya geçiş esnasında koşarak geçmek oldukça risklidir. Çünkü bu koşma esnasında düşebilir ve kazaya neden olabilirsiniz. Karşıya geçeceğimiz yol birden fazla şeritliyse orta şeritte yolun güvenliğini yeniden test etmekte fayda var. Bu şekilde güvenli geçiş noktaları olmasa bile karşıya rahatlıkla geçebiliriz.

Güvenli geçiş noktalarının faydaları nelerdir?

Yaya nedenli trafik kazalarının önlenmesinde önemli rol oynarlar.
Can ve mal güvenliğini sağlarlar.
Trafiğin kesintisiz bir şekilde ilerlemesini sağlarlar.

Güvenli geçiş noktalarının en önemli faydası hiç şüphesiz insanların hayatını koruması ve trafik kazalarının oluşumunu engellemesidir.

(2) Yorum

    • Bu konuda anlatıldığı gibi güvenli geçiş yerlerini kullanacağımız zaman bazı önlemler almamız gerekiyor. Lütfen bu geçiş yerlerini kullanırken dikkatli olalım.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.