Güvenli olmayan yerden karşıya geçmek

Güvenli olmayan yerden karşıya geçmek zorunda kalan yayanın yaptığı davranışları aşama aşama noktalı alana yazınız.

Eğer bulunduğumuz noktada alt geçit, üst geçit, trafik lambaları gibi güvenli geçiş yerleri yoksa karşıya geçişlerde oldukça dikkatli olmalıyız. Çünkü bir anlık dikkatsizliğimiz bizim yaralanmamıza hatta ölmemize neden olabilir. Bu nedenle öncelikle güvenli olan alanlardan geçiş yapmalıyız.

Mutlaka bir yaya böyle bir yerden karşıya geçecekse adım adım ve dikkatli bir şekilde geçmelidir. Yapması gerekenler karşıya geçiş kurallarına uymaktır.

1. Öncelikle sakin olmalıdır.
2. Önce soluna bakarak trafiği kontrol etmelidir.
3. Bu kez sağ tarafına bakıp trafiği kontrol etmelidir.
4. Yeniden sol tarafını kontrol etmeli trafik uygunsa karşıya geçişini yapmalıdır.

güvenli geçiş

Trafikte güvenli geçiş yerlerinin olmadığı yerlerden geçersek kazalarla karşı karşıya kalabiliriz. Resimde gördüğünüz gibi trafikte sıkça bu tarz kazalar meydana gelebilmektedir. Güvenli geçiş alanlarını kullanarak karşıdan karşıya geçmek bizlerin hayatını kurtarır.

Yolun boş olması ve biz yayaların sakin olması hayati önem taşır. Çünkü acele ederek yola fırlayan kişilerin çeşitli kazalara karıştığını ve yaralanmaların söz konusu olduğunu her gün görüyoruz. Mutlaka ama mutlaka yakın alanlarda güvenli geçiş alanları bulunuyorsa mutlaka bu alanları tercih etmeliyiz.

Önce güvenlik arkadaşlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.