Hangi Amaçla Kullanıyoruz?

  1. Çevrenizde kimler, hangi işlerde bilgisayar kullanıyor?
  2. Bilgisayarla arkadaşlarınız mektup gönderebilir misiniz?
  3. Çevrenizdeki kişiler günlük yaşamlarında bilgi edinmek için ne tür bilgi ve iletişim teknolojilerden yararlanıyorlar?
  4. Kitap, dergi, gazete, radyo, televizyon ve bilgisayar gibi bilgi ve iletişim teknolojilerinin günlük hayatımızdaki önemi
  5. Bilgisayar günlük hayatımızda hangi amaçlarla kullanılmaktadır?
  6. Bilgisayarı eğitim amacıyla nasıl kullanıyorsunuz?
  7. Bilgisayarın hangi amaçlarla kullanıldığı hakkında kimlerden veya nerelerden bilgi edinebilirsiniz?

Çevrenizde kimler, hangi işlerde bilgisayar kullanıyor?

Çevremdeki bir çok kişi bilgisayarı sıklıkla kullanıyor. Bazı insanlar bilgisayarı iş için kullanırken bazıları ise tamamen eğlence için bilgisayardan yararlanıyor. Örneğin abim işlerinde iletişim kurmak ve dosyalarını takip etmek için bilgisayar kullanıyor.

Kardeşim ve ben ise ödevlerimizi yapmak ve çeşitli konularda araştırma yapabilmek için bilgisayardan yararlanıyoruz.

Bilgisayarla arkadaşlarınız mektup gönderebilir misiniz?

Günümüzde mektupların yerini artık elektronik postalar neredeyse tamamen aldı. İnsanlar birbirleri ile iletişim kurmak için aynı mektup şeklinde elektronik posta göndermektedirler. Bilgisayar ekranından görebildiğimiz ve okuyabildiğimiz bu mektupları göndermek için bizim ve alıcı kişinin bir e-posta adresi olmalıdır. Hızlı ulaşması ve doğa dostu olması nedeniyle 2000’li yıllardan bugüne kadar kullanımı giderek artmıştır.

Çevrenizdeki kişiler günlük yaşamlarında bilgi edinmek için ne tür bilgi ve iletişim teknolojilerden yararlanıyorlar?

Çevremizde bulunan herkes artık bir konu hakkında bilgi edinmek için internetten yararlanmaktadır. Çünkü günümüzde internet kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Her yerde internete girebiliyor ve araştırma yapabiliyoruz. Telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler ile internet üzerinden bilgiye ulaşmak artık çok kolay.

Kitap, dergi, gazete, radyo, televizyon ve bilgisayar gibi bilgi ve iletişim teknolojilerinin günlük hayatımızdaki önemi

Bu iletişim araçları ile bilgi edinmek oldukça kolay. Günlük yaşamımızda gerekli olan bilgileri bu yayınlardan herhangi biri ile edinmek mümkün. Örneğin hayatımızda bizlere hava durumu lazım olduğunda internet, televizyon yada gazeteden öğrenebilir ve ona göre giyinebiliriz.

Bu bilgi iletişim teknolojilerinden yararlanarak hayatımızı daha hazırlıklı yaşayabilir, her konuda istediğimiz bilgiye ulaşabiliriz.

Bilgisayar günlük hayatımızda hangi amaçlarla kullanılmaktadır?

Örnekler veriniz. Bu bilgileri hangi kaynaklardan sağladınız? Aslında bilgisayarın günlük hayatımızda kişilere göre farklı amaçlar ile kullanılmaktadır. Kimi insanlar bilgisayarı bilgi edinmek için kullanırken kimileri ise oyun oynamak için kullanır.

İş adamları ve çalışanlar bilgisayarı işlerini kontrol etmek için kullanırken bazı insanlarda internet üzerinden iletişim kurmak için bilgisayardan yararlanır. Konudan da anlaşılacağı gibi herkes ihtiyaçları doğrultusunda bilgisayarı kullanmaktadır.

Bu bilgiyi babama sorarak edindim.

Bilgisayarı eğitim amacıyla nasıl kullanıyorsunuz?

Öğretmenimiz bir araştırma ödevi verdiğinde bilgisayar yardımıyla konu hakkında araştırma yapıyorum. Arama motorlarını kullanarak artık her konuda bilgiye ulaşmak neredeyse mümkün. Çünkü artık binlerce web sitesi var ve her biri bilgi içeriyor.

Ödevlerimi yaparken ilk olarak birçok kaynak üzerinden araştırma yapıyorum. Daha sonra bu bilgileri derleyerek ödevlerimi yapıyorum.

Bilgisayarın hangi amaçlarla kullanıldığı hakkında kimlerden veya nerelerden bilgi edinebilirsiniz?

Bilgi kaynağım: Abim
Bilgisayar kullanım alanı ve amacı: İşlerini takip etmek

Bilgi kaynağım: Ablam
Bilgisayar kullanım alanı ve amacı: Arkadaşları ile iletişim kurmak

Bilgi kaynağım: Ben
Bilgisayar kullanım alanı ve amacı: Derslerim için araştırma yapmak

Bilgi kaynağım: Suzan Abla
Bilgisayar kullanım alanı ve amacı: Öğrencilerin notlarını takip etmek

Bilgi kaynağım: Rümeysa
Bilgisayar kullanım alanı ve amacı: Oyun ve eğlence

Bilgi kaynağım: Tahsin Amca
Bilgisayar kullanım alanı ve amacı: Tarih konusunda bilgi edinme

Bilgi kaynağım: Mustafa
Bilgisayar kullanım alanı ve amacı: Sosyal Medya

Bilgi kaynağım: Yasin
Bilgisayar kullanım alanı ve amacı: Matematiksel hesap yapma

Bilgi kaynağım: Tayip Abi
Bilgisayar kullanım alanı ve amacı: Web sitesi tasarlama

Bu ödevi yapan arkadaşlar bir sonraki ödevleri İletişim Teknolojilerine buradan ulaşabilirler.İletişim Teknolojileri bir önceki ödevleri olan Tekerlekten Otomobile sorularına ise buradan ulaşabilirler. Tekerlekten Otomobile

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.