Hareket eden canlı varlıklar düşünüldüğünde ayak sayısının hareketin hızına etkisi nasıldır

Canlı varlıkların bir çoğu hareket etmektedir. Bu hareketlerini ise ayak adı verilen uzuvları sayesinde yapabilmektedir. Bir canlının hareketinin hızı ise ayaklarına bağlı değildir. Ama genel olarak ayak sayısı hıza önemli ölçüde katkı sağlar.

Örnek vermek gerekirse bir kırkayak canlısını düşünelim. Bu hayvanın 40 adet ayağı bulunur. Kendisine benzer bir diğer canlı ise tırtıldır. Onunda birçok ayağı bulunsa da 24 adet civarındadır. Sonuç olarak kırk ayak bir tırtıldan çok daha hızlı hareket etmektedir.

Doğadaki canlılardan 4 ayaklı olanları ele alalım. Örneğin bir Cita ile Sırtlan aynı ayak sayısına sahiptir. Ancak metabolizma ve kas yapısı gereği Cita sırtlandan çok daha hızlı koşmaktadır. Ama bir kırk ayak ile sırtlanı kıyaslarsak sırtlanda 4 adet ayak olmasına rağmen kırk ayaktan daha hızlı hareket eder.

Cita dünyadaki benzerleri düşünüldüğünde en hızlı varlıklardan biridir.


Verdiğimiz örneklerden de anlaşılacağı gibi bir canlının hızlı koşması ayak sayısına bağlı değildir. Hızlı olduğu durumlar bazı hayvanlarda geçerli olsa da bu durum her zaman geçerli değildir. Canlı varlıkların hızlı olması ayak sayısına bağlı olmayıp ilgilendiren tek nokta bu varlıkların metabolizma ve kas yapısıdır. Çünkü bu varlıklar bunları kullanarak hızlı hareket ederler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.