haritaların kullanım alanları maddeler halinde yazınız

Bu yazımızda haritaların kullanım alanlarını maddeler halinde yazılmış olarak bulabilirsiniz. Haritaların hangi alanlarda ve mesleklerde kullanıldığı ve haritaların kullanım amaçlarını sırasıyla öğrenelim. Haritalar şu alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır;

  1. Ulaşım: Araçla yada yaya olarak bir yere gitmek istediğimizde eğer bu yeri bilmiyorsak haritadan konumuna bakarak oraya gideriz. Haritalardan ulaşım sektöründe sıklıkla yararlanılmaktadır. Ayrıca bir noktadan diğerine gitmek için demiryolu, karayolu, deniz yolu gibi yollardan hangisini kullanabileceğimizi haritalardan öğrenebiliriz.
  2. Coğrafi koşullar: Gideceğimiz yerin yada bölgenin coğrafi koşullarını az çok haritalardan öğrenebiliriz. Bölgenin yeryüzü şekilleri, akarsu, nehir, göl gibi su kaynaklarını haritalar yardımıyla öğrenebiliriz.
  3. harita

    haritaların kullanıldığı yerler

  4. Konum: Bizim nerede olduğumuzu ve konumumuzu öğrenmemiz haritalar sayesinde mümkündür.
  5. Hava: Hava koşullarının belirlenmesi ve tahminlerin yapılmasında haritalardan sıklıkla faydalanılır.
  6. Askeri: Askerlik mesleğinde haritalardan çok fazla faydalanılır. Stratejik hareket ve ilerleme taktikleri hep haritalar üzerini kuruludur.
  7. Arazi: Toprak ve arazi satışlarında arazinin gösterilmesi için haritalardan yararlanılır. Tapu ve kadastro işlemleri haritalar yardımıyla yapılır.
  8. Bilim: Arkeoloji, coğrafya, jeoloji gibi birçok bilim dalında haritalardan yararlanılır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.