Hasta ziyaretinde uyulması gereken kurallar

Hastalık,sadece fiziksel ve sosyal yönden değil ruhsal yönden de bedenin ve işlevlerinin bozulması halidir. Bir kişide bu durumlar cereyan edince kişi hasta ismini alır.
Hasta kişi kendini sessiz,sakin ve rahat bir ortamda hissetmek ister. Ama sevdiklerini de yanında görmek ister. Bu yüzden bizlerde hasta ziyaretlerinde bulunuruz. Fakat bu ziyareti gerçekleştirdiğimiz sırada birtakım kuralları suistimal ediyoruz bize ziyaret izni verilirken en önemli kural olan kısa ziyarete uymalıyız ki zaten ziyaretinde kısası makbuldür. Hem hastayı ziyaret ederek onu rahatlatırız,moral kaynağı oluruz. Hem de daha fazla kalmayarak o kişiyi sıkmamaya çalışırız. Çünkü hasta kişi psikolojik olarak da bir rahatsızlık içerisindedir. Bu yüzden bir hasta ziyaretinde uymamız gereken birçok kural vardır. Mesela, ziyarete gidince mutlaka hastaya çikolata,çiçek,içecek gibi uygun bir şey alınarak gidilmelidir. Bu durum ona olan sevgimizi,ilgimizi gösterirken hastayı da memmun eder ve moral kaynağı olur. Bunlar dışında ziyarete çocuk götürülmemesi gerekiyor. Hem hastane ortamında yasak olduğundan dolayı hem de hastaya rahatsızlık vermemek amacıyla da bu kural önemlidir.
Hasta ziyareti esnasında daha çok moral verici konuşmalarda bulunmalıyız. Hastalığı hakkında veya fiziksel görünüşü hakkında olumsuz yorum yapmamaya dikkat etmeliyiz. Aksi takdirde olumsuz bir şey dersek bu durum hastanın üzülmesine yol açar ve ruh sağlığının iyice bozulmasını tetikler.
Hasta kişinin hastalığından dolayı enfeksiyon riski fazla olacaktır. Bu riski artırmamak için hastayla fazla temastan temastan kaçınılmalı ve hatta hiç temas edilmemelidir. Hem hastanın sağlığı hem de ziyaretçi sağlığı için bu da önemli kurallardan bir tanesidir. Zaten dikkatimizi çektiyse eğer hastahanelerde hasta odalarının genelinde ‘ZİYARET YASAKTIR!’ yazısı vardır. İşte bunun sebebi enfeksiyonlu bir hastalığın veye enfeksiyon riskinin o hastada bulunmasıdır. Biz de bu yazıyı dikkate alıp bu kurala uymalıyız. Hele de ameliyattan yeni çıkmış hastalar için bu çok önemlidir. Zaten ameliyatlı hasta hemen ziyaret edilmemelidir. Ya da eğer edildiyse bile hastayla fazla iletişime geçmeden onu fazla zorlamadan refakatçisiyle konuşulmalıdır. Hastaya da ‘gayet iyi görünüyorsun, maşaAllah,’ gibi moral verici konuşmalarda bulunmalıyız. Ayrıca kendimizi hastanın yerine koyarak ona göre davranmalıyız.
Hasta ziyaretinde uymamız gereken birçok kural üzerinde durduk şimdi bunları özetleyecek olursak:
Fazla gürültü yapmamalı,sıkıcı ruh halini bozucu konuşmalarda bulunmamalı , fazla temastan kaçınılmalı , ziyareti kısa tutmalı, ziyaret esnasında çocuk getirilmemeli, ilgimizi gösterecek bir şeyler alınmalı, ameliyat sonrası hastalara daha sonra ziyaret edilmeli ya da fazla iletişime geçmemeli, iletişim sırasında ise daha çok moral verici konuşmalarda bulunarak ziyaretimizi kurallarına uygun bir şekilde sonlandırmalıyız. Unutmamalıyız ki bir gün bizde hasta olabiliriz ve nasıl davranılmasını istiyorsak öyle davranmalıyız.!.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.