Hastalarda görülen psikolojik problemler

Tıptaki gelişmeler hastalıklardaki artışı azaltmadığı gibi ilerlemesini de engelleyemiyor. Diğer taraftan ciddi bir hastalıkla birlikte yaşamak zor ve mücadele gerektiren bir süreçtir. Hastanın veya yakınlarının tedavi ekibi olarak hastane ve doktorların gözden kaçan, belki de çok önemli olmayan farklı sorunları olabilir.

Ağrı, iştahsızlık, kendi işini kendi görememe, muhtaç kalma gibi sıkıntılara bağlı olarak hastanın psikolojik durumu daha da bozulur. Hasta bu duygu ve düşüncelerini konunun uzmanlarıyla görüşmekten çok benzer süreçleri geçirmiş başka hastalarla paylaşmak eğilimindedir. Kendini devamlı diğer hastalarla kıyaslar. Bu nedenle hastaların doğru bilgi kaynaklarına ve kendisine yardımcı olabilecek kişilere ulaşması önemlidir. Bu konuların görüşülebileceği en doğru adres ilgili doktorlar ve sağlık personelidir.

Hasta önce bazı şeylerin yolunda gitmediğini, her zamankinden farklı bir şeyler olduğunu fark eder ama tam olarak kendini hasta olarak nitelendirmez. Daha sonrasında kişi artık hasta olduğunu farkındadır ve profesyonel bir yardıma ihtiyacı olduğunu düşünmektedir. Bunun arkasından ise hasta artık kendini hekime bırakmıştır, komuta hekimdedir. Muayene ve tedavisini olduktan sonra kendini iyi hisseden hasta ben sağlığıma kavuştum kendimi çok iyi hissediyorum diyerek normal hayatına geri döner.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.