hastanelerde bulunan klinik ve poliklinik isimleri ve işlevleri nelerdir?

Bir hastanede bulunan klinik ve poliklinik isimleri ve bu polikliniklerin ne gibi hastalıklarla ilgilendiğini açıklayan bir makale. Aşağıda örnek bir hastanenin poliklinik ve klinik hizmetlerini görebilirsiniz. İlk olarak klinik nedir, poliklinik nedir onları inceleyelim.

Poliklinik: Çeşitli hastalıkların incelendiği ve tedavi edildiği yere denir.
Klinik: Hasta bakımının yapıldığı yerdir.

Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği: Bu klinikte hastaların enfeksiyon hastalıkları yani iltihaplanmaya neden olan hastalıkların tedavisinin yapıldığı polikliniktir.

Ortopedi Polikliniği: Bu poliklinikte hastaların kas ve eklem hastalıkları, kemiklerimizde oluşan sorunların tedavisi burada yapılır. Kırık, çıkık, fıtık gibi hastalıklar burada tedavi edilir.

Nöroloji Polikliniği: Sinir hastalıkları ve sinir sistemi üzerine meydana gelen hastalıkların tedavisinin yapıldığı birimdir.

Kalp ve Damar Cerrahisi Polikliniği: Kalp hastalıkları ve damar tıkanıkları gibi hastalıklar bu poliklinik biriminde incelenir tedavi edilir.

Göğüs Hastalıkları Polikliniği: Akciğer ve solunum sisteminde meydana gelen hastalıkların incelendiği klinik.

Kardiyoloji Polikliniği: Kalbin çalışması üzerine incelemelerin yapıldığı klinik.

Kulak Burun Boğaz Polikliniği: Kulak, burun, boğaz gibi organlarda meydana gelen hastalıklar bu bölümde incelenir.

Çocuk Sağlığı Polikliniği: Çocuk hastalıklarına genel olarak bakılan polikliniktir. Çocuk enfeksiyon hastalıkları, çocuk nefroloji, yeni doğan gibi alt birimleri vardır.

Göz Hastalıkları Polikliniği: Göz sağlımızı inceleyen ve tedavi eden klinik.

Beyin Cerrahisi Polikliniği: Beyin ve kafatasındaki hastalıkları inceleyen klinik.

Plastik Cerrahi Polikliniği: Vücudun herhangi bir yerinde ister işlevsel ister görsel olarak değişiklik yapan cerrahi polikliniktir.

Bunun gibi birçok klinik ve poliklinik hizmetleri vardır. Sizler için en bilinenleri listeledik umarım beğenirsiniz.

Son olarak klinikler genellikle küçük sağlık hizmetleri veren, yada tek bir alan üzere hizmet veren sağlık birimlerinde olur. Poliklinikler ise tam teşekküllü hastanelerde bulunur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.