Hat sanatı hakkında bilgiler

Bu yazımızda hat sanatının ne olduğundan ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Hat Sanatı denilince akıllara Güzel Yazı gelmektedir. Bir nevi görsel sanat türü olarak ta tanımlanabilir.

Hat Sanatının asıl ismi veya ilk isminin Hüsn-i Hatt olduğunu da söylemek gerekir. Batı kültüründe bizim Hat Sanatının karşılığı da kaligrafi olarak bilinmektedir. Batı kültürü kaligrafiye bizim kadar yani İslam Toplumu kadar önem vermemektedir.

Hat Sanatını gerçekleştiren ustalar yapmış olduğu eserlerinde ruhlarının yansımasını resme dökerler. İçlerinden gelen güzellikleri, duyguları ve düşünceleri kalem ile kağıtta bir araya toplarlar.

Hat sanatın icra edilirken kullanılan malzemelerden bahsedecek olursak. Yazı takımı, kalemler, kalem traşlar, aherli kağıt, mürekkep, maktalar, likaa, hokka kalemdan divit, mühre, hokka takımı, makas ve ucu açılmış celi kalem şeklinde sayabiliriz.

Uzun yıllar önce kullanılmaya başlayan bu yazı sanatı günümüzde de insanların oldukça ilgi ve alakasını çekmeye devam etmektedir. İnsanların bu sanat türüne ilgisi birçok resmi ve özel kurum tarafından da kurslar açılmasını sağlamıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.