Hava Kirliliğinin Çevre ve İnsan Sağlığına Etkileri

Hava kirliliği nedeniyle çevrede birçok doğal olmayan reaksiyon meydana gelirken insan sağlığı da büyük bir tehdit altındadır. Organik bileşikler olan karbonmonoksit, kükürtdioksit, azot gibi birçok zararlı etken solunum esnasında akciğerlere kadar ulaşarak insan sağlığını tehdit eder.

Taşınan bu organik bileşiklerin çevre ve insan sağlığına etkileri bir hayli fazladır. Örneğin karbonmonoksit oksijen yetersizliğine neden olarak oksijene bağlı olarak çalışan tüm yaşamsal fonksiyonlara zarar verirler. Diğer bir zararlı organik bileşik türü kükürtdioksit her yıl tonlarca atmosfere karışmaktadır. Zararlı bir bileşik olan kükürtdioksit solunum yolu enfeksiyonları, bronşit ve astım gibi hastalıkların oluşumuna neden olur.

havakirliligi

Hava kirliliğinin çevreye olan etkileri ise yeşil alanların giderek azalması, iklim değişiklikleri ve yaşamsal alanların azalması olarak sıralanabilir. Ayrıca hava kirliliği doğadaki her şeyi yıpratıcı ve eskitici etki gösterir. Yeşil alanların, bitkilerin ve ağaçların gelişimini etkiler hatta durdurdukları bile görülmüştür.

Hava kirliliğinde diğer bir etken ise atmosferde biriken asitin yağmurlar ile birlikte yeryüzüne ulaşması ve doğaya zarar vermesidir.

Hava kirliliğinin temel nedenleri maddeler halinde şöyle sıralanabilir;

  1. Sanayi üretimi
  2. Doğaya bırakılan çöpler
  3. Ulaşım araçları
  4. Isınma için kullanılan yakıtlar

Yukarıda saymış olduğumuz etkenler hava kirliliğinin en temel nedenleri arasında gösterilebilir.  Bu yazımızda hava kirliliğinin çevre ve  insan sağlığına olan etkilerini ve organik bileşiklerin insan sağlığına etkilerini inceledik. Eğer yazımıza eklemek istedikleriniz varsa yorum bölümünden belirtiniz.

 

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.