Hava kirliliğinin nedenleri nelerdir?

Bu gün itibariyle yaşadığımız en büyük sorunlardan biride hava kirliliğidir. Özellikle kış aylarında dahada artış gösteren bu kirlilik gelecek nesillere bırakacağımız bu dünya için büyük tehlike arz etmektedir. Peki bu kirliliğin nedenleri yada ne şekilde önleyebileceğimizi hiç düşündük mü?

Hava kirliliğinin en büyük sebeplerinden biri kaliteli yakıtların kullanılmamasıdır. Doğalgaz gibi daha kaliteli ve doğaya, havaya zarar vermeyen bir yakıt varken odun kömür gibi yandığında havayı zehirleyen yakıtlar kullanılmaktadır. Bunun başlıca sebebi doğalgaza göre maliyetinin daha ucuz olmasıdır.

Günümüzde havaya en çok zarar veren sanayi bölgelerindeki fabrikalardır. Bu fabrikalarda kullanılan yakıtlar havaya en çok zarar veren yakıtlardandır. Son yıllarda bu durumun önüne geçmek için bazı çalışmalar yapılmıştır. Fabrikalarda doğalgaz kullanılmaya başlanıp fabrika bacalarına filtre uygulamaları yapılmıştır. Bu biraz olsun hava kirliliğinin önüne geçmek için atılan bir adımdır.
Bir diğer kirliliğe neden olan sebep arabalarımızdan çıkan egzoz dumanıdır. Bu duman da havayı kirliliği konusunda önemli bir yere sahiptir. Son yıllarda bu durumunda önüne geçmek için her yıl arabalar egzoz emisyon testinden geçirilir ve bu testten geçemeyen arabalara trafiğe çıkış izni verilmemektedir. Görüldüğü gibi hava kirliliğinin en büyük kaynağı insandır.

cevre_kirliligi

Bu durumda bize düşen görev ise. İlerleyen yıllarda çocuklarımıza yaşanabilecek bir dünya bırakmak için hep birlikte bilinçli bir toplum yaratmak çevreye karşı duyarlı insanlar olmaktır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.