Hava su ve toprak olmasaydı dünyamızda neler olurdu?

Dünyamızda var olan hava,su ve toprak aslında bu gezegene güzellikler katmaktadır. Eğer dünyamızda bu üç element olmasaydı neler olurdu düşünmesi bile güç. Herhalde bomboş bir gezegen haline gelen dünyamız canlıların yaşaması için uygun bir ortam olmazdı.

Dünyamızdaki toprak sayesinde bitkiler ve ağaçlar yaşarken bu varlıklar sayesinde canlılar beslenmektedir. Ayrıca toprağın çözücü özelliği sayesinde işlevini tamamlayan herşey çözünerek doğaya katılmaktadır. Toprak bir nevi geri dönüşüm aracı olarak hizmet vermektedir. Dünyadaki döngünün devamı için toprağın varlığı çok önemlidir.

Dünyamızdaki su ise canlılar için olmazsa olmazlardandır. Suyun varlığı sayesinde yaşamımızı sürdürebilmekteyiz. Onun sayesinde besinleri çözerek dolaşım sistemine katarız. Dünyada yaşayan tüm canlılar suya ihtiyaç duyarlar bu nedenle suyun varlığı oldukça önemlidir.

Dünyadaki hava solunum yapmak için gereklidir. Hava olmasaydı nefes alamaz ve yaşayamazdık. Havanın varlığı sayesinde varlığımızı sürdürebiliriz. Aksi halde başka bir gezegende yaşayabilirdik. Hava su ve toprak canlılığın devamı için gereklidir.

Olmadığını düşünmek ve böyle bir gezegende yaşamak imkansızdır.

Hava su ve toprak kirliliği nedenleri konumuza baktınız mı?

 

(4) Yorum

  • Eski insanlar gibi mağaralar ve ormanlarda yaşardık sanırım. Belki dünya daha güzel bir hal alabilirdi revşan

 1. Toprak olmasaydı sanırım felaket olurdu

  Toprak herşeyi doğaya geri kazandıran çeşitli besinlerin yetiştiği suyun süzülerek yeniden temiz hale gelmesini sağlayan 4 önemli elementten biri. Eğer toprak olmasaydı ne olurdu yaşam nasıl gerçekleşirdi. Toprak olmasa ondaki çürükçüller olmazdı ve hiçbirşey doğaya geri döndürülemezdi.

  Heryer çöplerle dolar ve ortalık pis kokudan geçilmezdi. Ayrıca canlıların yaşamı için gerekli olan su hiçbir şekilde yeniden temizlenemez ve kirli sular kalırdı. Açıkcası doğa döngüsündeki olay bozulur ve karışırdı. Toprakta yetişen besinler ve ürünler artık yetişemez insanlar beslenemezdi. İnsanlar değil hayvanlarda açlıktan ölürdü. Kısacası artık yaşam sona ererdi.

 2. Dünyamızda su olmasaydı ?

  Dünyamızın üçte ikisini oluşturan su eğer olmasaydı ne olurdu. Su olmasa kesinlikle canlı yaşamı söz konusu olmazdı. Bütün canlıların yapısında su bulunur ve suya ihtiyaç duyarlar. Örneğin insan bedeninin üçte ikisi sudan oluşur. Yada yediğimiz meyve sebzelerin en az yarısı sudur.

  Yaşam varlığını sağlayan su bir döngü içerisindedir. Deniz, göl ve birçok şekilde güneş ışığına maruz kalan su buharlaşarak atmosferde kümelenir. Daha sonra yağmur, kar gibi yağışları oluşturarak yeniden yeryüzüne iner. Böylece bitkiler topraktan suyu emerler. İhtiyacı kadar suyu kullanan bitki terleyerek fazla suyu atar. Yine buharlaşan su atmosfere gider. İşte suyun döngüsü budur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.