Hava ve Trafik

 1. Hangi mevsimde, hangi araçla seyahat etmeyi seviyorsunuz?
 2. Yağmurlu havada arabaların sileceklerinin bozulması trafik açısından ne gibi sorunlar yaratır?
 3. Kış mevsiminde neden araçların ve yayaların karıştığı daha fazla kaza olmaktadır?
 4. Yollarda ne gibi tehlikeler oluşmaktadır? Niçin?
 5. Yağmurlu havalarda kaza olma olasılığı, normal zamana göre artar mı, azalır mı? Niçin?
 6. Böyle havalarda yayalar ve sürücüler nasıl sorunlarla karşılaşabilir?
 7. Trafikte, kötü hava koşullarından araç sürücüleri ve yayalar gibi yolcular da etkilenir mi? Nasıl?
 8. Araçlar ıslak zeminde mi, kuru zeminde mi daha güvenli dururlar?
 9. Kış şartlarında yaya, yolcu ve sürücü olarak hangi önlemleri almamız gerekir?

Hangi mevsimde, hangi araçla seyahat etmeyi seviyorsunuz?

Yaz aylarında vapurlar ile seyahat etmeyi seviyorum. İstanbulda yaşadığım için Avrupa ve Asya yakaları arasında geçiş yapmak için vapurları kullanıyoruz. En keyifli ve güzel yolculuklar yaz ve bahar mevsimlerinde bu nedenle vapurla güzel.

Kışın ise tren ile yolculuk etmeyi seviyorum. Çünkü bence en güvenli yolculuk onunla yapılıyor. Zamandan ve güvenlikten kazanıyorum. Hiç üşümeden ve kaza riski olmadan yolculuk ediyorum.

İstanbulda yaşamayanlar için ise sorunun cevabı şu şekilde

Yaz aylarında otomobil ile yolculuk etmeyi seviyorum. Çünkü camları açıp çevremde olup bitenleri izleyebiliyorum. Kışın ise otobüslerle yolculuk etmek çok zevkli. Üşüyerek bindiğiniz otobüste sımsıcak olur içiniz. Dışarıdaki karı ve yağmuru izleyerek yolculuk etmek oldukça keyiflidir.

Yağmurlu havada arabaların sileceklerinin bozulması trafik açısından ne gibi sorunlar yaratır?

Arabaların yağışlı havalarda güvenli bir şekilde yol almasında ki en büyük etkenlerden biri de sileceklerdir. Eğer bir arabanın silecekleri bozuksa yağışlı bir havada yolculuk etmesi büyük tehlikeleri beraberinde getirebilir. Çünkü silecekler camlardaki yağmur ve karı silerek sürücünün yolu en iyi şekilde görmesini ve güvenli yolculuk etmesini sağlar.

Silecekleri bozuk bir araç önünü net göremediği için kaza yapabilir. Yada kazaya sebebiyet verebilir.

Kış mevsiminde neden araçların ve yayaların karıştığı daha fazla kaza olmaktadır?

Kış aylarında meydana gelen yağışlar ve don olayları nedeniyle kaza sayısında artış görülür. Kış mevsiminde yağan kar ve yağmur yolların kaygan bir hal almasına neden olur. Geceleri meydana gelen çok soğuklar yolun buzlanmasına ve daha kaygan olmasına neden olur. Bu sebeple araçlar sıklıkla kaza yapabilmektedir.

Yayalar ise kötü hava koşulları ile düşerek yaralanabilir. Trafik kurallarına uymayarak güvenli geçiş yerlerini değil en kısa yoldan geçmeyi denerler. Bu nedenle kazalar meydana gelmektedir.

Yollarda ne gibi tehlikeler oluşmaktadır? Niçin?

Kış mevsiminde yollar birçok tehlike ile doludur. Bu tehlikelerin başında kaygan zeminler gelir. Çünkü soğuk havalar nedeniyle meydana gelen don ve yağan kar yolların kaygan olmasına neden olur.

Şehirler arası otobanlarda ise erozyon nedeniyle toprak kaymaları, yada kar kütleleri sebebiyle çığ felaketleri ulaşımlarda sorunlara neden olabilir. Mevsimsel etkenler yollarda tehlikeleri meydana getirmektedir.

Yağmurlu havalarda kaza olma olasılığı, normal zamana göre artar mı, azalır mı? Niçin?

Yağmurun yağdığı günlerde kazaların daha sık yaşandığını görmekteyiz. Çünkü yağan yağmur normal günlerden farklı olarak ıslak bir zemin oluşturur. Islak zeminler ise araçların trafikte durmalarını zorlaştırır. Bu nedenle kaza olma olasılığı daha da artar.

Özellikle yollarda meydana gelen su birikintileri araçların kaza yapmalarına sebep verirler. Hızla suya giren araçlar aniden şerit değiştirir ve kaza yaparlar. Bir araç durmak istediğinde fren yapınca normal günlerden daha uzun mesafede durur.

Böyle havalarda yayalar ve sürücüler nasıl sorunlarla karşılaşabilir?

Yağışın olduğu havalarda hem sürücüler hemde yayalar türlü sorunlarla karşılaşabilir. Bazen alt geçitler meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle suyla dolmaktadır. Buda yayaların güvenli geçiş yerleri kullanmalarını engeller.

Sürücüler ise köprülü kavşaklarda yada araçlar için yapılan alt geçitlerde bu gibi sorunlarla karşılaşabilirler.

Trafikte, kötü hava koşullarından araç sürücüleri ve yayalar gibi yolcular da etkilenir mi? Nasıl?

Kötü hava koşulları yalnızca sürücüleri ve yayaları değil aynı zamanda yolcuları da etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse kış aylarında meydana gelen kazalar ve ağır ilerleyen trafik biz öğrencilerin okula geç kalmasına neden olmaktadır. Bizlerde birer yolcu olduğumuza göre durumdan kötü yönde etkileniriz.

Kötü hava koşulları nedeniyle vapur ve uçak seferlerinin iptal edilmesi yolcuların mağdur olmasına sebep olur.

Araçlar ıslak zeminde mi, kuru zeminde mi daha güvenli dururlar?/span>

Bu sorunun cevabını kendimiz bir deney yaparak bulabiliriz. Sınıfımızdaki sıra üzerine elimizi koyup bir ucundan diğer ucuna kadar sürterek götürün. Daha sonra aynı işlemi sıranızı suyla ıslatarak yada ıslak mendille silerek deneyin. Göreceksiniz ki sıra ıslandığında eliniz çok daha kolay bir şekilde hareket etmektedir.

Bu nedenle araçlar ıslak zeminde çok daha fazla kaydıkları için zor dururlar. Kuru zeminde ise sürtünme artacağı için güvenle dururlar.

Kış şartlarında yaya, yolcu ve sürücü olarak hangi önlemleri almamız gerekir?

Kış şartlarında yaya, yolcu ve sürücü olarak hangi önlemleri almamız gerektiğini araştırınız. Bu önlemlerin niçin alındığını açıklayınız. Topladığınız bilgileri, sınıfta arkadaşlarınıza sunacak şekilde yazılı olarak hazırlayınız.

Yaya olarak almamız gereken önlemler

 1. Alt tabanı dişli olan kışlık ayakkabılar giymeliyiz.
 2. Her zaman güvenli geçiş noktalarını kullanmalıyız.
 3. Trafik olan bölgelerde dikkatli olmalıyız.

Yolcu olarak almamız gereken önlemler

 • Toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz.
 • Güvenliğimizi sağlayan emniyet kemeri gibi unsurları kullanmalıyız.
 • Belediye ve valilik tarafından yapılan uyarıları dikkate almalıyız.

Sürücü olarak almamız gereken önlemler

 1. Araçlarımıza kış lastiklerini takmalıyız.
 2. Gerekli olmadıkça hususi aracımızı kullanmamalıyız.
 3. Trafik kurallarına uymalıyız.
 4. Trafikte hız yapmamalıyız.

Hava ve Trafik Çalışma Kitabı

Trafik kazalarının en çok hangi mevsimde olduğunu araştırınız. Nedenlerini yazınız.
Trafik kazaları genellikle kış mevsiminde meydana gelmektedir. Çünkü bu mevsimde meydana gelen aşırı yağışlar kaygan zeminleri oluşturmakta buda sürücülerin kaza yapmasına neden olmaktadır. Kötü hava koşulları nedeniyle yayalar ve yolcular bu kazalardan etkilenmektedir.

Kış mevsiminde kazaların çok olmasının nedenleri;

Kar ve yağmur yağışları
Sürücülerin kış lastiği takmamaları
Yağış ve don nedeniyle meydana gelen kaygan zemin

Yaz mevsiminin trafik üzerinde ne gibi etkileri olur?
Yaz mevsiminde havalar güzel olduğu için yollarda iyi bir trafik akışı için uygundur. Ancak bu güzelliklerde trafikte kazalar olmasına engel olamamaktadır. Yolların seyahate elverişli olması bazı sürücülerin hız yapmasına neden olur ve buda kazaları beraberinde getirir.
Kış mevsiminin trafik üzerinde ne gibi etkileri olur?
Kış mevsiminde yağışlar trafiğin yavaş ilerlemesine neden olur. Islak ve kaygan zemin nedeniyle sürücüler dikkatli bir şekilde yavaşça trafikte ilerler. Bu mevsimde meydana gelen yağmur ve kar gibi yağış türleri, soğuk hava nedeniyle oluşan don ve buzlanma trafiği kötü yönde etkiler.
Aşağıdaki resimlerin hangi hava koşullarını gösterdiğini belirtiniz. Bu hava koşullarında, sürücülerin trafikte ne gibi önlemler almaları gerekir?
1. Resim Karlı hava koşulları

Sürücüler araçlarına kış lastiklerini taktırmalı ve yanlarında zincir bulundurmalıdır. Trafikte yavaş hareket etmelidirler.

2. Resim Yağmurlu hava koşulları

Bu hava koşulları yağışlı ve kaygan zeminleri meydana getirir. Bu nedenle sürücüler trafikte yavaş ve güvenli şekilde ilerlemelidir.

Bu ödevi yapan arkadaşlar sonraki ödevleri olan Dün, Bugün Yarın ünitesi Tekerlekten Otomobile teması soru ve cevaplarına buradan ulaşabilirler. Tekerlekten Otomobile Bir önceki ödevleri olan Benim Fikrim sorularına ise buradan ulaşabilirler. Benim Fikrim

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.