Havanın varlığını ve gazların bulundukları ortamda yayıldığını gösteren deney tasarlayınız

Havanın varlığını ve gazların bulundukları ortamda dağıldığını gösteren bir deney yapınız dedi öğretmenimiz. Biraz kafayı yormak lazım bu deneyi hazırlamak için. Öncelikle bize renkli bir gaz lazım ki bu gazın yayıldığını görebilelim. Havanın varlığını ise bir çakmak ile test edebiliriz.

Bilmiş olduğunuz gibi ateş ancak oksijen bulunan ortamda yanar. Hava içerisinde ise bizim yaşamamız için ve ateşin yanması için gerekli olan oksijen bolca bulunur. Bu arada oksijenin canlıların neredeyse tümü için gerekli olduğunu belirtelim.

Şimdi elimize bir kibrit yada çakmak alalım. Havanın varlığını test edeceğimiz bir odada başımızda bir büyük varken bu çakmağı ateşleyelim. Göreceksiniz ki çakmak sorunsuz bir şekilde yanıyor. Havanın yokluğunu ise şu şekilde anlayabiliriz. Bir mum gerekli bize. Bu mumu yakıp dik bir şekilde düz bir zemine koyunuz. Mum üzerine kavanoz, şişe gibi birşey geçiriniz. Biraz bekledikten sonra havanın tükendiğinden dolayı mumun söndüğünü göreceksiniz.

Bu kez gazların bulundukları ortamda yayıldığını gösteren bir test yapalım.

Bu testimizi örneklerle açıklayacağız arkadaşlar. Örneğin futbol maçlarında holigan taraftarlar gol sonrası meşale yakarlar. Yanan meşaleler bazen çok sayıda olur ve stadın içini meşale dumanı kaplar. Görmüş olduğunuz gibi gazlar yayılarak bulundukları ortamın hacmini alırlar.

Bunun testini siz nasıl yaparsınız bilemiyorum. Diğer bir örnek ise polisin göstericilere yaptığı gaz bombalı müdahalelerdir. Bu gazlar sokakları ve caddeleri kaplar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.