Hayat Bilgisi Benim Eşsiz Yuvam Etkinliği

Atatürk’ün kişilik özelliklerini örneklerle açıklayabilir misiniz?

Atatürk kişilik bakımından oldukça gelişmiş bir bireydi. İleri görüşlü olması ve zeki düşünmesi onun en belirgin kişilik özelliklerindendir. Bu nedenle ordumuza ve milletimize başarılı bir şekilde öncülük etmiştir.

Herkesten farklı olduğunu düşündüğünüz özellikleriniz nelerdir?

Her zaman olayları farklı açılardan incelerim. Mutlaka farklı olması gereken noktaları ararım. Herkesin görmediğini ben görebilirim. Bu benim araştırmacı ve gözlemci yönümdür.

Aile içinde hangi görevleri aldınız? Bu görevleri almak niçin önemlidir?

Herkes kendi ailesi içinde bir görev almıştır. Benim görevim ise her sabah düzenli olarak akvaryumdaki balıklarımı beslemek ve annemin çiçeklerini sulamak. Annem ve babam zamanla bana verilen görevlerin artacağını söylüyorlar.

Atatürk’ün liderlik özellikleri nelerdir?

Atatürk lider kişilik özelliklerine sahipti. Savaş öncesinde ve sırasında düşman hareketlerini önceden görerek buna göre önlemler aldırmıştır. Onun ileri görüşlü karakteri ve zeki hamleleri savaşın kazanılmasında önemli rol oynamıştır.

Ülkemizi neden tıpkı yuvamız gibi kabul ederiz?

Nasıl ki evlerimizde birlikte yaşıyorsak ülkemizde bizim evimiz gibidir. Hepimiz ortak olarak bu alanda yaşıyoruz. Sahip olduğumuz her şey bu topraklar üzerinde. Bu nedenle ülkemizi de yuvamız gibi sevmeliyiz.

Sınıfa farklı bir bölgeden yeni bir öğrenci geldi. Öğretmen sizin yanınıza oturttu. Konuşması, davranışları, bilgisi, aile yapısı size göre farklılıklar gösteriyor. İletişim kurmakta zorlanıyorsunuz. Ne yaparsınız?

Elbette ki onu tanımaya çalışır ve üzerine daha çok düşerdim. Öğretmenim ve arkadaşlarımdan bu konuda yardımlarını isterdim. Yeni gelen arkadaşımızı sınıfımıza kazandırmak için iletişim kurmamız çok önemlidir. Son çare olarak eğer onunla daha iyi iletişim kurabilen bir arkadaşımız varsa onunla oturmasını isterdim.

Arkadaşınızın topunu ödünç alıp başa bir grup arkadaşınızla oynadınız. Top patladı. Ne yaparsınız?

Ödünç aldığımız ve oynadığımız top arkadaşımızın topu. Onun olmadığı bir oyunda topun patlaması eminim onu daha çok üzecektir. Oyun oynadığımız arkadaşlarımla aramızda para toplayıp ona yeni bir top almamız gerekir. İlk olarak arkadaşlarıma bunu teklif ederim. Kabul edenler yardım eder. Eğer hiç kimse bunu kabul etmezse babamla konuşur arkadaşıma yeni bir topu ben alırım.

Çünkü onun topunu gidip ben istedim.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.