Hayat Bilgisi Vatandaşlık Görevlerimiz Etkinliği

3. sınıf Hayat Bilgisi dersi için aşağıdaki soruları sizin için cevapladık. Ödevde yer alan sorular şu şekildedir;

Şimdi bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Vatandaş olarak haklarımız nelerdir?

Her birey gibi bizlerinde birer vatandaş olarak haklarımız vardır. Bu haklar insanlar için ortak olup hepimiz bundan yararlanabiliriz.

 1. Hepimizin yaşama hakkı vardır
 2. Tüm insanlar eğitim görme hakkına sahiptir.
 3. Her birey sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahiptir.
 4. İnsanlar istediği inancı özgürce yaşama hakkına sahiptir.
 5. Bir vatandaş olarak seçme ve seçilme hakkına sahibiz.
 6. Bir vatandaş olarak düşüncelerini belirtme hakkımız vardır.

Vatandaş olarak görevlerimiz nelerdir?

Nasıl ki vatandaşlık haklarına sahipsek bizimde devletimize ve yaşadığımız topla karşı sorumlu olduğumuz görevler yer almaktadır. Vatandaşlık görevlerimiz ise şu şekildedir;

 • Yasalara uymak
 • Devletimize vergi vermek
 • Askerlik hizmetimizi yerine getirmek vatan borcunu ödemek
 • Seçim zamanlarında gidip seçme hakkımızı kullanmak
 • Devletin malını korumak ve zarar verenleri polislere bildirmek
 • Eğitim görerek iyi bir insan olmak

Vatandaşlık hak ve görevlerimiz ne zaman düzenlenmiştir?

Sahip olduğumu vatandaşlık hak ve özgürlüklerimiz Cumhuriyetin ilanından sonra yapılan tüm inkılaplar ile tek tek düzenlenmiştir. Tam anlamıyla ise 1934 yılında bugünkü şeklini almıştır. Sonraki yıllarda anayasal değişikler yapılarak bu özgürlüklerimiz de değişimler görülmüştür.

Vatandaşlık görevlerimizi yerine getirmemiz neden önemlidir

Üzerimize düşen vatandaşlık görevlerini hepimiz yerine getirmeliyiz. Bu görevler devletin, toplumun ve bizlerin geleceği için hayati önem taşımaktadır. Bizler bu görevleri yerine getirmezsek devletimizin yok olması ve vatansız kalmamız kaçınılmazdır. Bu güzel topraklarda yaşamaya devam etmek için mutlaka vatandaşlık görevlerimizi yerine getirmeliyiz. Aksi halde yok olur gideriz.

Çocuk olarak aile içindeki görevlerimiz nelerdir?

Yaşayan bir varlık olarak herkese ve her şeye karşı sorumluyuz. Bu sorumlulukların en önemlilerinden biri de hiç şüphesiz aile içindeki görevlerimizdir. Bizler çocuk olarak derslerimize çalışmak, aile bireylerine sevgi ve saygı göstermek gibi sorumluluklar taşırız.

Bu görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmemiz niçin önemlidir?

Eğer bu görevleri yerine getirmezsek ailemizdeki kişileri üzeriz. Çünkü onlar bizlere birçok emek vererek bugünlere gelmemizi sağladılar. Onların bizlerden tek beklentisi vatana, millete hayırlı bir insan olmamızdır. Bu görevleri yerine getirerek onlara hak ettikleri mutlulukları verebiliriz.

Aile bireylerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri ailenin
mutlu olmasını etkiler mi?

Elbette ki ailede yaşayan bireylerin yapmış olduğu davranışlar kadar yerine getirdikleri sorumluluklarda ailesine huzur, mutluluk verir. Bizler üzerimize düşen vazifeleri kimsenin uyarısına gerek duymaksızın yerine getirirsek ailemizi mutlu ederiz.

Ülkedeki insanların mutluluğu için bizlere düşen görevler nelerdir?

Aynı toprakları paylaştığımız ve bizlerle birlikte yaşayan insanların mutluluğundan da bizler sorumluyuz. Bu nasıl oluyor derseniz vatandaşlık görevlerimizi yerine getirmediğimiz zaman onların haklarından yemiş oluruz. Örneğin verdiğimiz vergiler sayesinde devletimiz bizlere hizmet sunar. Eğer biz vergi vermezsek kendimizin ve en önemlisi diğer insanların alacağı hizmetin önünü kesmiş oluruz. Böylece onların mutluluğunu engelleriz.

Bizlerin yapması gereken ise vatandaşlık görevlerimizi yerine getirmek, çevremizdeki insanlara güler yüzlü davranmak ve iyi bir insan olmaktır.

Biraz uzun bir ödev oldu ama değdi arkadaşlar. Lütfen emeğe saygı gösterip sizin için yaptığımız bu ödevi yorumlayınız.Teşekkürlerimizle Odevbul.Org

Bu ödevi yapan arkadaşlar sonraki ödevleri olan Dün, Bugün Yarın etkinliği Hayatımda Değişiklikler Oluyor sorularına buradan ulaşabilirler. Tıkla

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.