Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Hayatımızda Elektrik

Elektrik bulunuşundan itibaren hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Günlük hayatımızda iş yerlerinde, ev, okul, hastane ve fabrikalarda kullanılan araç ve gereçlerin bir çoğu elektrikle çalışır. Yaşamımızda yer alan bir çok ürün elektrik ile çalışarak bizim hayatımızı kolaylaştırır. Örneğin evlerimizde çamaşır, buluşık makinesi ile annelerimiz elbiselerimizi, bulaşıklarımızı yıkarlar. Elektrik sayesinde çalışan bu araçlar hem yorulmamızı engeller hemde zamandan kazanmamızı sağlar.

Elektrikli araçları günlük hayatımızda ısınma, aydınlatma, temizlik, harberleşme gibi bir çok alanda kullanırız. Elektrikli soba ve klima ısınma amacıyla kullanılan elektrikli araçlardandır.

Ampul, florasan lamba ve el feneri aydınlatma amacıyla kullanılan elektrikli araçlardandır. Ütü, fırın, buz dolabı gibi ev araçlarıda elektrik ile çalışır.

Televizyon çalışmıyor, annem evde hiçbirşey yapamıyordu. Tabletiminde şarjının bitmesi ile yapayalnız kalmıştım. Akşam elektrik gelmezse ne yapacağız diye babama sordum. Oda mum yakıp oturabiliriz. Hem belki gölge oyunu oynarız dedi. Ancak ben yine de çok korkuyordum. Karanlıkta kalırsak nasıl yaşarız diye düşünmeden edemedim. Neyseki kısa bir süre sonra elektrik geldi.

elektrik enerjisi

Elektik hayatımızda en çok ihtiyaç duyduğumuz enerji türüdür.

Sorularla Elektrik

Günlük hayatımızda elektrikten her alanda yararlanıyoruz. Evlerimizi düşünecek olursak televizyon, bilgisayar, cep telefonu, buz dolabı, çamaşır makinesi, lambalar gibi bir çok alanda elektrikten yararlanıyoruz.
Elektrik bizim hayatımızı kolaylaştıran en önemli enerji kaynağıdır. Onun sayesinde her işimizi araç ve gereçlere yaptırmaktayız. Bu sayede biz yorulmuyoruz ve araçlar bizim için işimizi hızlıca yapıyorlar.

Elektrik Kaynakları

Günlük hayatımızı sürdürürken birçok elektrikli  araç ve gereçten yararlandığımızı öğrenmiştik. Bu elektrikli araçları çalıştırırken farklı elektrik kaynaklarına ihtiyaç duyarız.

Televizyon, ütü, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın gibi birçok ev eşyası için elektrik kaynağı şehir elektriğidir.

Şehir elektriği; su, kömür, petrol, rüzgar ve güneş gibi kaynaklardan yararlanılarak elektrik santrallerinde üretilir. Üretilen elektrik evlere, iş yerlerine, fabrikalara, ihtiyaç duyulan her yere elektrik iletim hatları ile ulaştırılır.

 Elektik iletim hattı nedir? Elektrik santrallerinde elde edilen elektrik enerjisinin kontrol altında ve düzenli bir şekilde santrallerden dağıtım hatlarına gönderilmesini sağlayan hatlardır.

Radyo, el feneri, kol ve masa saati gibi araç-gereçler için ise elektrik kaynağı pildir.

Pil, düşük elektrik enerjisi üreten bir kaynaktır. Farklı büyüklükte ve biçimde piller bulunmaktadır.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte son yıllarda pil kullanımı oldukça artmıştır. Ancak bitmiş pillerin yapısındaki maddeler, çevre ve insan sağlığı için tehlikelidir. Çevreye atılan pillerin içindeki zehirli maddeler toprağa ve suya karışır. Bu maddeler hastalıkların ortaya çıkmasına, hatta ölümlere neden olmaktadır. Bu nedenle kullanılmış pillerin atık pil toplama kutusuna atılması gerekir. Pillerin içindeki maddelerin ne olduğunu merak ederek açmamalı, ateşe atmamalıyız.

Cep telefonu, dizüstü bilgisayar gibi araç gereçler ise elektrik kaynağı bataryadır. Birden çok pilin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir elektrik kaynağına batarya denir.

Otomobil, motosiklet, uçak, gemi, traktör gibi araçların ise elektrik kaynağı aküdür. Akü motorlu araçlarda kullanılan bir elektrik kaynağıdır. Uzun süre elektrik enerjisi verebilir. Enerjisi tükenince yeniden doldurulabilir.

Birçok alanda kullanılan elektrik, sınırlı bir kaynaktır. Üretimi oldukça maliyetli olan elektriği kullanırken bu nedenle tutumlu olmalıyız. Elektriğin ihtiyaçlar dışında kullanılmaması, gereksiz yanan ışıkların söndürülmesi ve tasarruflu ampüllerin kullanılması gerekir.

Evlerimiz için alacak olduğumuz elektrikli araçların enerji tasarruflu olmasına özen göstermeliyiz. Böylece elektrik tüketimi konusunda tasarruflu davranmış oluruz.

Çevre ve insan sağlığının korunmasında pillerin, atık pil kutusunda toplanmasının yararları nelerdir?

Piller atık pil kutusunda toplanırsa yeniden işlenebilir hale getirilebilir yada geri dönüşüm için güvenli bir şekilde yok edilebilir. Eğer piller doğaya atılırsa zamanla toprağa ve suya karışıp insanlar için hastalıklara neden olurlar. Toprağın verimini düşürüp verimsiz hale getirirler. Bu nedenle etkilenen sadece biz insanlar oluruz.

Elektriğin Güvenli Kullanımı

elektrik fişi

İşimiz bittiğinde elektrikli ev araçlarını fişten çekmeliyiz.

Yaşamımızı kolaylaştıran ve birçok yararı olan elektrik, dikkatli kullanılmadığında ciddi tehlikelere yol açabilir. Elektrik çarpması vücutta yaralanmalara, sakatlıklara hatta ölümlere neden olabilir. Elektrikli araçların hatalı kullanımı, can kayıplarının yanı sıra mal kayıplarına da yol açmaktadır. Elektrik ülkemizdeki yangınların en önemli sebeplerinden biridir.

Elektrik kaynaklı tehlikelerden korunmak için elektrikli araçları kullanırken dikkatli olmalı, bazı kurallara uymalıyız.

  1. Kablosu kopmuş, yıpranmış elektrikli ev araç ve gereçlerini kullanmamalıyız.
  2. Elektrik prizlerine herhangi bir priz sokmamalıyız.
  3. Elektrik direklerinin yanında uçurtma uçurmamalıyız.
  4. Elektrik direklerinden sarkan tellere dokunmamalıyız.
  5. Islak zeminlerde elektrikli araç ve gereçleri kullanmamalıyız.
  6. Elektrikli aletler çalışırken hareket ettirilmemelidir.
  7. Elektrikli araçların kullanma kılavuzunda  yazan bilgilere göre kullanmalıyız.
  8. Elektrikli araçları kullandıktan sonra fişlerini prizden çekmeliyiz.

Elektik çarpmalarına yol açabilecek durumlar nelerdir?
Elektrik çarpmalarına neden olan en büyük etkenlerin başında dikkatsizlik gelmektedir. Çünkü insanlar dalgınlık halinde yukarıda listelediğimiz kurallara uymuyorlar. Bu nedenle elektrik çarpması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Elektrik çarpmalarından korunmak için neler yapılabilir?
Elektrik çarpmalarından korunmak için kurallara uymalı ve dikkatli olmalıyız. Bu sayede elektrik çarpmalarından korunabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.