Hayatta en hakiki mürşit ilimdir sözü ile ilgili kompozisyon

Bu günkü kompozisyon yazımızın konusu Hayatta en hakiki mürşit ilimdir. Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu bu sözden yola çıkarak bir kompozisyon yazısını sizlerle paylaşacağız.

İlim ,irfan sahibi insanlar bilgili , kültürlü entelektüel davranan kimselerdir. Bu hayatta var oluşumuzun tek nedeni ilim sahibi olmaktan geçer.

İlim öğrenmek için çaba gösterilmelidir. Yan gelip yatmayla bilgi sahibi olunmaz. Bu konuda çabalamak, çaba sarf etmek gerekir. İlim öğrenebilmek için fedakar, cefakar olmak gerekir.

İlim, dünyada meydana gelen olayların nedenlerini ve sonuçlarını deney ve gözleme dayanarak araştıran, bilimsel veriler elde ederek, sistemli ve düzenli bilgi elde etmeye yarar. İlim ayrıca var olan bilgilerin üzerine yeni bilgiler eklemek içinde çeşitli araştırmalarda bulunmaktır.

Mustafa Kemal Atatürk’te Hayatta en hakiki mürşit ilimdir sözünü söylemesindeki amaç insanlara yol gösterici olmak, ilim ve bilgi sahibi olmak için sabırlı ve fedakar olmaları konusunda uyarmak için söylemiştir.

Toplumun ve devletin geleceği için her zaman ilim sahibi insanlara ihtiyaç vardır ve var olacaktır. Onun için ilim öğrenmek ve yeni bir bilgi edinmek için her zaman bu konuda açık olunmalı kendimizi yenilemeye özen göstermeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.