Hayvan Hakları ile ilgili hikaye

Biz insanlar gibi hayvanlarında bir takım hakları vardır. Bunların en başında doğal ortamın özgür bir şekilde yaşamak, herhangi bir eziyet yada şiddete maruz kalmamak gelir. Şimdi hayvan hakları hakkında yazılmış hikayemize geçelim.

Çiftçi Murat amca bir gün öküzüyle tarlasını sürüyordu. Hava çok sıcak ve bunaltıcıydı. Saatlerdir tarlasını süren Murat Amca oldukça yorulmuş fakat öküzü Sarı Kız çok daha fazla yorgun. Saat tam öğle saatiydi ve güneş en tepedeydi. Sarı Kız sıcaktan artık çok susamış hatta artık sabanları çekecek bir hali kalmamıştı. Sarı Kız keşke artık çalışmasak çok yoruldum ve susadım diye söylenip duruyordu.

Fakat Murat amca onun dediklerini anlamıyor Sarı Kız sabanı çekemedikçe kırbacını sallıyordu. Tam o sırada köyün önce gelenlerinden biri olan Mehmet Efendi yanlarına yaklaşır. Kolay gelsin Murat hayırdır yapıyorsunuz. Mehmet emmi tarlayı dikim yapacağımda sürüyorum. Mehmet Efendi tarlaya dikim yapacaksında bu sıcakta çift mi sürülür öldüreceksin hayvanı.
hayvanhakları
Hem hayvanlara zulüm etmek günahtır. Çiftini akşam serinliğinde sürsen Sarı kızda sende dinlensen daha iyi olmaz mı dedi. Murat amca haklısın ben bunu hiç düşünemedim. Bundan sonra Sarı Kıza zulüm etmem. Çiftimi ya sabah yada akşam sürerim dedi.

Bu hikayemizden de anlaşıldığı gibi hayvanların zulüm ve işkence altında çalıştırılması, özgürlüklerinin kısıtlanması insanlık adına büyük bir ayıptır.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.