Hayvan ve bitkilerden nasıl faydalanırız?

Doğamızın bizim için sunulan nimetlerinden bazıları da bitkiler ve hayvanlardır. İnsanlar bitkilerin ve hayvanların ürünlerinden birçok şekilde yararlanmaktadır.

Örneğin bir bitkinin lif dokusundan elde edilen ipliklerle kumaşlar yapılırken, meyvelerinden besinler elde edilmektedir. Ağaçlarında bitki olduğunu ele alacak olursak onların kağıt ve kağıt ürünlerinde kullanıldığını bilmeyeniniz yoktur.

Bitkiler sayesinde elde ettiğimiz ilaçlar bizlerin tedavilerinde kullanılmaktadır. Hatta bitkiler kullanılarak sabun, ilaç ve besin takviyeleri elde edilmektedir.

Doğa insan yaşamında etkilidir

Hayvanlara gelecek olursak;

Hayvanlar bizler için bulunmaz bir nimettir. Geçmişten günümüze kadar insanlık hayvanlardan yararlanmıştır. Öyle ki taşımacılıkta, sütünde, etinde hep hayvanlar bizlere yararlı olmuştur.

Bugün yediğimiz balın bile bir arıdan olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta bu arılar doğadaki bitki çeşitliliğini sağlarlar. Hayvanlar her koşulda insanların hizmetine sunulmuştur.

Bir tavuktan tüylerinden, yumurtasından ve etinden yararlandığımızı düşünecek olursak büyük bir nimetle yaşıyoruz.

Hayvanlar ve bitkiler biz insanlar için büyük bir nimettir. Çünkü hayvanların etinden, sütünden veya tüylerinden bir şekilde yararlanıyoruz. Bitkiler ise eşya yapımında ve bizlerin beslenmesinde önemli rol oynuyorlar. Ayrıca bitkiler kirli havayı temizleyerek bize sunuyorlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.