Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez

İnsan bir gemiye benzer nasıl ki gemiler rüzgardan alıyor ve ilerliyorsa insanda hayatında yardım almalıdır. Ancak ilk olarak kişi kendine bazı hedefler koymalıdır ki başkaları ona yardım edebilsin. Nasıl ki bir gemi rüzgarı gideceği yöne doğru kullanıyorsa alacağımız yardımlar ona göre olur.

Nereye gideceğini bilmeyen bir gemi rüzgarı nasıl kullansın ki oraya mı gideyim buraya mı gideyim derken bir bakarsınız olduğumuz yerdeyiz. Hayatımızda bu şekildedir. Eğer bir hedefim yoksa bir emel için çaba sarf etmiyorsak ne başarılı olabiliriz ne de biryerlere gelebiliriz. İnsanlar erken yaşlarda kendilerine hedef koymalı ona göre kendini geliştirmelidir ki düşündüğü şeyde başarılı olabilsin.

Hani demişler ya ağaç yaş iken eğilir. Gerçektende öyle. Kendimize zamanı geldiğinde hedefler koymalıyız. Yoksa yelkensiz gemiler gibi rüzgardan yardım almaya çalışır dururuz.

Hayatınızda bir amacınız bir isteğiniz olmadığını düşünün nasıl yaşanabilir ki? İnsanın hayatı sürekli mücadele ve birşeylere sahip olma arzusuyla sürer gider. Zaten başarılı olmak içinde bizim hedeflerimizin olması lazım. Öyle ki hedefe ulaşmak için yılmadan usanmadan çalışabilelim.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.