Hemşirenin hekimle beraber yapması gereken görevler

Bu yazımızda hemşirenin görevlerinden, ve hemşire ile hekimin beraber yapması gereken görevlerden bahsedeceğiz. Hemşirelik güzel olduğu kadar oldukça zor olan mesleklerden bir tanesidir. Şimdi hemşire ve hekimin görevlerini sıralayalım.

– Hekim tarafından tavsiye edilen tedavi tedbirlerini uygulamak.
– Acil durumlarda hekimin de talimatları doğrultusunda hastalara deri altına, adale içine ve damar yolları açarak şırınga yapmak.
– Bulaşıcı hastalıklarla karşı gerekli tedbirlerini almak ve bunları uygulamak.
– Görevli olduğu kurumun hasta odalarını ve hastaların genel temizliğini yaptırmak.
– Hastaların belirli zamanlarda tansiyonlarını ölçmek, derecelerini almak, nabız ve teneffüslerini saymak, ve bunları hasta takip kağıtlarına işlemek.
– Hastaları Hekimlerce yapılacak olan muayene ve tedaviye hazırlamak.
– Ameliyatlı hastaları belirli zamanlarda kontrol ederek ve bu hastalara ait ilaçları düzenli olarak vermek.
– Hastalara sağlık eğitimi konusunda bilgiler vermek.

Hastahanelerde sıkça gördüğümüz durumlardan biri de hekimlerle hemşirelerin beraber yaptıkları görevlerdir. Bunlara da örnekler verecek olursak.

– Ameliyat sırasında Hekimin ihtiyaç duyduğu araç ve gereçleri hemşire hekime sağlamak zorundadır. Bu sayede ameliyat daha hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.
– Acil durumlarda kalp krizi, boğulma, zehirlenme gibi durumlarda hemşire ile hekim hastaya aynı anda müdahale etmelidir.

Örneğin boğulan bir insana ilk yardım iki kişi tarafından yapılabilir. Biri suni tenefüs yaparken diğeri belirli aralıklarla kalp masajı yapabilir. Bu şekilde ilk müdahale doğru bir şekilde ve oldukça hızlı yapılabilir. Hekim ile hemşire tam bir uyum halinde çalıştıklarında hastalara ilk müdahaleler zamanında ve eksiksiz yapılmış olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.