Hepatit A nedir

Karaciğer iltihabına hepatit denir. Hepatit A virüsü ise (HAV)karaciğeri tutan bulaşıcılığı yüksek bir virüstür.Bu iltihaba virüsler, alkol, bazı ilaçlar, kimyevi maddeler veya çevresel zehirli maddeler neden olabilir. Bazen vücudumuz başka bir dış neden olmadan da, kendi kendine karaciğer iltihabı üretebilir. Hepatit A genellikle oral (ağız) yoldan bulaşıcı bir hastalıktır. Virüsün insanların dışkılarında bulunduğu için hijyen koşulları ve tuvaletler ve içme suyu gibi alanlarda bulunma ihtimali yüksektir. Yaşam standartlarının yükselmesi ve hijyen koşullarının iyileşmesine bağlı olarak toplumda bu hastalık önemli ölçüde azalmıştır.

Hepatit A Belirtileri
Akut Hepatit genellikle sessiz olarak geçirilir. Fakat Kronik Hepatit olduğunda halsizlik, ateş, ishal, karın ağrısı, göz aklarında sararma ve idrar renginde koyulaşma önemli belirti ve bulgulara rastlanır.

Hepatit A tanısı karaciğer hücre hasarına yapılan 2 tahlil sonucu ortaya çıkar. Belirli bir tedavisi yoktur .Her hastaya hastalığın aşamasına göre tedavi uygulanır. Çoğunlukla evde ilaçla tedavi yöntemi yeterli olmaktadır.

Hepatit A rahatsızlığına yakalanmamak için en etkili yöntem korunmadır. Koruyucu önlemleri su ve besinlerin dışkı ile kirlenmesinin önlenmesi ve kişisel temizlik kurallarına uymak olarak özetlenebilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.