her canlıyla iletişim kurulabilir mi? araştırın

Aslında biz insanlar tüm canlı varlıklarla iletişim kurabiliriz. Bu biraz zor olsa da iletişim kurmak mümkündür. Örneğin çevremizdeki hayvanları düşünelim. Bunlarla nasıl iletişim kurabiliriz. Bir kedi yada köpek düşünün onunla konuşmamız mümkün olmasa da ona bazı şeyleri öğretebiliriz.

Mesela evcil hayvanlara yemeğinin nerede yenileceği, pisliğini nereye yapması gerektiğini eğitimle öğretebiliriz. Zaten hayvanlar alıştıkları ortamlarda alıştıkları şekilde yaşarlar. Örneğin bir kuşa kafesinde yem vermek istiyorsunuz. Bu kuşa yem vermeden önce herhangi bir ses çıkartın daha sonra yemeğini verin. Belirli bir zaman sonra kuşun bu sesi duyunca yemek yiyeceğini anladığını ve yerine geldiğini göreceksiniz.

Aynı şey akvaryum balıkları içinde geçerlidir. Onlar sizin yem vereceğiniz zaman hemen suyun üzerine doğru hareket ederler.

Ancak şu var ki bu bir iletişim değil davranış alışkanlığıdır. Onların kullandığı dili bilmediğimizden dolayı yeterince iletişim kuramayız. Onlara sadece bilinç altına yerleşmiş davranışları öğretebiliriz.

Uzu lafın kısası her canlıyla iletişim kurmak pekte mümkün değildir.

 

 

 

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.