Herhangi bir ürünün tüketicinin eline geçinceye kadar geçirdiği aşamalar nelerdir

Hayatımız boyunca elimize bir çok ürün geçmektedir bu ürünler elimize geçene kadar hangi aşamalardan geçmiştir sizler için bunun araştırmasını yaptık.Bizde arkadaşlarımızla sizin için hazır sütün ve ekmeğin elimize geçene kadar hangi aşamalardan geçmiştir bunu inceledik

Hazır sütün tüketicinin eline geçinceye kadar geçirdiği aşamalar

 1. Yetiştirilen ineklerimizin çeşitli besleyici otlarla beslenerek inek sütümüzün ilk aşaması başlamış olur.
 2. Daha sonra ineklerden el değmeden sağılan ham sütler süt üretim fabrikalarının tanklarına boru vasıtasıyla aktarılır.
 3. Süt tanklara nakil edildikten sonra bu tanklarda +4 dereceye kadar soğutulur.
 4. Sütümüzün bulunduğu tanklarda santrüfüj pompası vasıtasıyla sütümüz süt üretim fabrikalarında ki tankerlere aktarılır.
 5. Sütümüzün içindeki enfeksiyonların arındırılması için sütümüz süt üretim fabrikalarında hızlı bir şekilde ani ısıtılıp soğutulur.
 6. Bu aşamada enfeksiyonlardan, mikroplardan arınan sütümüz el değmeden bozulmaması için ambalaj işlemine geçilir.
 7. Burada ambalajlanan sütümüz satılmak üzere marketlerimize, mahalledeki bakkallarımıza satın alınmak üzere reyonlarındaki yerlerini alırlar.

Ekmeğin tüketicinin eline geçinceye kadar geçirdiği aşamalar

 1. Ekmeğimiz ham maddesi olan buğdayın toprağa ekilmesiyle serüvenine başlar.
 2. Ekilen buğdaylarımız hasat zamanında toplanarak un fabrikalarında ve un değirmenlerinde öğütülür. Bu aşamadan sonra ekmeğimizin üretimi 3 önemli aşamadan geçmektedir.
 3. İlk önemli aşama unu muzun yoğurulmasıdır. Unu muzun yoğurma işlemi sonucunda un hamura dönüşür.
 4. Unun yoğurularak hamur haline getirilmesinden sonra mayalama işlemine geçilir. Mayalama işlemimiz de hamurumuz kabarmaya başlar.
 5. Mayalanarak kabaran hamurumuz son olarak taş fırınlarda pişirme işlemine geçilir. Pişirilen ekmekler fırınlardan, marketlerden, bakkallarımız dan sofralarımıza gelir.

Yukarı da hazır sütün ve ekmeğin tüketicinin eline geçinceye kadar yapılan işlemleri arkadaşlarımızla beraber sizler için inceledik.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.