Heyelan yurdumuzda en çok bahar aylarında görülür bunun nedeni nedir

Heyelan yani toprak kayması yurdumuzda en çok bahar aylarında görülmektedir. Bunun nedeni ise kış aylarında yoğun yağışlarla birlikte gevşeyen toprağın bahar aylarında hızlı yağmurlar sonucunda ayrılarak dağılması ve sonucunda toprak kaymalarının meydana gelmesidir.

Bildiğiniz gibi bahar aylarında özellikle nisan ayında şiddetli ve hızlı yağışlar görülmektedir. Kış aylarında sürekli ıslanan ve suyu emen toprak bitki ve ağaç kökleri ile tutunamaz hale gelmektedir. Ayrıca bahar aylarındaki havaların sıcaklaması toprağı gevşeten diğer bir unsurdur. Şiddetli yağmura maruz kalan toprak bitki köklerinden ve diğer tutan unsurlardan ayrılarak heyelan oluştururlar.

Heyelan sonucunda birçok yerleşim yeri ve bölge toprak ve sel baskınlarına maruz kalır. Buda insan yaşamını kötü yönde etkilemektedir. Heyelanın önlenmesi için bitki ve ağaçlandırma çalışmaları arttırılmalıdır. Ne kadar çok ağaç o kadar heyelan riskinin ortadan kalkması anlamına gelmektedir.

Ayrıca evlerimizi yamaç ve dağlık araziler üzerine kurmak ise heyelan felaketlerini daha da arttırır. Bu nedenle güvenli yerleşim yerleri oluşturarak heyelandan sakınabiliriz.

Bu konuda daha iyi bilgi edinmek için erozyonu nasıl önleriz yazımıza göz atabilirsiniz. Bakınız

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.