Hiç kimse bilerek kötülük yapmaz kötülük bilgisizliğin eseridir

Hayatımızda hepimizin başına türlü kötülükler gelmiştir. Bu kötülükler nedeniyle karşımızdaki kişiye çok kızmış hatta nefret etmişizdir. Aslında kimse bilerek, isteyerek kötülük yapmaz. Bunu yapanlarda sadece cehaletten ve bilgisizlikten yaparlar. Aklı selim, düşünceye sahip kişiler asla kötülük yapmazlar, yapamazlar. Çünkü bunun ne kadar yanlış ve zarar verici birşey olduğunu bilirler.

Sonuçlarının ne kadar ağır olabileceğini bilmeyen, bunun yanlış olduğunun farkında olmayan kimseler ise hiç düşünmeden kötülük yapabilirler. Bu onların bilgisizliği, eğitimsizliğinden kaynaklıdır. Eğitim bu nedenle toplum için ayrı bir öneme sahiptir. Eğitilmeyen, bilgi yoksunu kimseler ne yazık ki kötülük yapma gafletine düşmektedirler.

Kötülük: Kişi yada toplum üzerinde olumsuz etkileri olan eylemdir.

kötülük

Kötülük insanlığın var oluşundan beri dünyamızda yer alır.

İşte bu sözün açıklaması, kompozisyonu bu şekildedir arkadaşlar. Şimdi kötülük neden ve nasıl yapılır bunlara göz atalım.

Kötülük genellikle bizden hoşlanmayan, yada bize engel olmak adına amaç veren kişiler tarafından yapılan eylemdir. Kötülük bizim hayatımıza yansıyan mutsuz olmamıza neden olan bir olgudur. Kişi bizim mutsuz olmamızı, zarar görmemizi amaç edinerek bunu gerçekleştirir.

Örneğin sınıftaki bir kişinin biz ders arasında bahçede oynarken, hazırladığımız performans ödevini yırtması, buna zarar vermesi gibi olaylardır. Gördüğünüz gibi biz bu durumda bir mağduriyete uğrarız. Çünkü kişinin yaptığı davranış nedeniyle biz zarar gördük ve mutsuz olduk.

Peki biz böyle bir kötülük karşısında nasıl davranmalıyız?

Hayatımızın hangi alanında olursa olsun kötülükle karşılaştığımızda dahi sakin olmayı başarmamız gerekir. Aklı başında bir kimse kötülükle mücadelesinde hak ve hukuktan yararlanır. Çünkü bizim özel hayatımız ve yaşantımız başkaları gibi yasalarla koruma altındadır. Kötülük yapan birine ceza vermek yerine onu kanunlara teslim etmek en doğrusudur.

Tabi ki her durumda karşılaştığımız kötülükleri gidip şikayet etmemeliyiz. Karşımızdaki kişinin bilgisizlikten böyle bir davranış sergilediğini hatırlamalı ona doğru yolu göstermeliyiz. Ancak bu şekilde kötülükle mücadele edebilir ve güzel bir yaşam sürebiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.