Hiç kimse bilerek kötülük yapmaz sözünü yorumlayınız

Bu yazımızda sizlere hiç kimse bilerek kötülük yapmaz sözünü yorumlayacağız. Bilerek kötülük yapmak, kişinin önceden zihninde tasarlayıp ardından uygulamaya koymasına denir. Örneğin; arkadaşının yere düşmesini kafasında tasarlayan çocuk arkadaşı yanında geçerken ayağına bir çelme takarak düşmesini sağlamak bilerek kötülük yapmaktır.

Bilerek kötülük yapmayı duyarlı , bilinçli insanlar yapmaz. Böyle kötü düşüncelere sahip insanlar ancak böyle kötü fikirlere sahip olabilir. Zihninde kötü fikir barındıran kişilerin çevresindeki insanlar da kendileri gibidir. Çünkü böyle kişiler iyi insanlarla, iyilikten yana olmayı seven insanlarla iletişim kuramazlar.

Öyle zamanlar olur ki istemeden de olsa kötülük yapmış olabilir. Önemli olan bu hatalı, yanlış hareketi fark etmesini sağlamak gerekir. İşte böyle durumlarda hiç kimse bilerek kötülük yapmak istemez denir. Öreğin; annesi bebeğine yemek yedirirken sıcak olduğunu fark etmemiş bebeğin ağzı yandığından ağlamaya başlamıştır. Bir anda ne olduğunu anlamayan anne sonunda durumu anlamıştır.

Hiç kimse bilerek kötülük yapmaz sözünü Sokrates söylemiştir. Yıllar evvel söylenen bu söz günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.