Hiç yoksul bir kişiye yardım ettiniz mi? Ettiyseniz ne hissettiniz?

Hayatınızda yoksul kimselere veya ihtiyaç sahiplerine herhangi bir yardım da bulundunuz mu? Bu yardımı yaptığınızda neler hissettiniz kısaca anlatınız. Diğer her dinde olduğu gibi dinimiz islamda insanların birbirlerine yardım etmesi gerektiğini söyler. Ancak bu yardımlar yapılırken gizliliğin esas olması ve yardım yapılan kişinin gururunun incinmemesi gerekir. Bu nedenle insanlar yapmış oldukları yardımları gizli saklı yapmaya özen gösterirler.  Yardımın gizli yapılmasını anlatmak için şu söz yeterlidir;

Bir elin verdiğini diğer elin bilmemesi gerekir

Öğretmenimizin sorduğu soru üzerine bende yapmış olduğum yardımı arkadaşlarıma anlattım. Eskiden sınıfımızda bir kız vardı. Oldukça içine kapanık ve sessiz biriydi. Bir derdi olduğu her halinden belliydi. Kimi zaman okula defter kalem bile getirmezdi. Onun ailesinin durumun iyi olmadığını düşündüm. Bir gün durumu babama anlatmaya karar verdim. Oda ona yardım etmemiz gerektiğini ama bunu kimsenin bilmemesi gerektiğini söyledi. Bende tamam diyerek bana okul için aldığımız bütün kalemlerin aynısını ona da aldık. O ders arasında dışarıda oynarken bende gizlice sırasının altına koydum. Üstüne de küçük bir not yazdım. İyi günlerde kullan bu sana hediyedir diye.

O ders için sınıfa geldiğinde sırasındaki kalemleri görünce çok şaşırdı. Üzerindeki yazıyı okuyunca daha çok mutlu oldu. Kalemlerin her birini inceledi. Belli ki çok mutlu olmuştu. Ama şu gerçek ki ben ondan çok daha fazla mutlu oldum. İçimi anlatılmaz bir huzur kapladı.

O bu kalemleri kim koydu diye sormadı bende kimseye söylemedim. Çünkü babam sıkı sıkı tembihlemişti. Asla yaptığın yardımı kimseye söyleme diye. Çok güzel bir duygu yaşamıştım.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.