Hiçbir ulus diğer ulusun taklitçisi olamaz olmamalıdır çünkü böyle bir ulus ne taklit ettiği ulusun aynası olabilir nede kendi varlığını devam ettire bilir

Hiçbir ulus diğer ulusun taklitçisi olamaz olmamalıdır çünkü böyle bir ulus ne taklit ettiği ulusun aynası olabilir nede kendi varlığını devam ettire bilir bu sözü açıklar mısınız? Her ulus kendine özgü özellikleri taşır. Olması gereken de zaten budur. Eğer bir ulus başka ulusları taklit eder ve onların kültürüne kendisine adapte ederse kendi benliğini unutmuş olur.

Bu ulusların kimliğini kaybetmesine yol açar. Olması gereken başka ulusların gelenek ve göreneklerine hoş görü ile yaklaşmak fakat bunları kendi hayatımıza sokmamaktır. Eğer bunu yapmaz ve onların kültürünü yaşarsak farkında olmadan kendi kültürümüzden uzaklaşırız.

Bizler uzaklaşırken gelecek nesiller ise tamamen kültürümüzden koparlar. Hani bir söz vardır ya taklitler aslını yaşatır. İşte bizde başka ulusları taklit edersen onlar dünyada gıpta ile seyredilirler. Biz ise ne onların benzeri olabiliriz nede kendimize özgü.

Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde taklitçilik son yıllarda hız kazanmıştır. Kendi kültürümüzde olmayan birçok davranışı hayatımıza bir şekilde yerleştirdik. Bizler bu şekilde davranarak gelecek nesillerin bu kültürü tamamen kabullenmesini ve kendi kültürümüzden kopmasını ne yazık ki sağlıyoruz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.