Hicri takvim nedir?

Hicri takvimin tanımını yapacak olursak Hz Muhammedin Mekkeden Medineye olan Hicretinin başlangıcı olarak kabul edilen bir nevi bir takvim sistemidir. Hicri takvim kendi içerisinde ikiye ayrılmıştır. Bunlar Hicri semsi ve Hicri Kameridir. Hicri takvimin başlangıcı 16 temmuz 622 tarihi olarak kabul edilir. Hicri takvimin aylarını sayacak olursak Muharrem, Safer, Cemaziyelahir, Recep, Saban, Rebiülevvel, Rebiülahir, Cemaziyelevvel, Ramazan, Şevval, Zilkade ve Zilhicce aylarıdır. Hicri takvimde zaman kameriye göre hesaplandığından dolayı bir ay yılı da ayın dünya etrafında 12 kez dolaşması ile oluşmaktadır.

Hicri Takvim’de aynı miladi takvimdeki gibi artık yıllar bulunuyor. Her 30 yılda bir yaklaşık 11 günlük bir gerileme. meydana geliyordu. Bu gerilemeyi düzeltmek için 30 yıllık dönemlerin 2, 5, 7, 10, 13, 15, 18, 21, 24, 26 ve 29 yılları 355 gün çekiyor diğer yılları ise 354 gün çekiyordu.

images

Hicri takvim, Türklerin İslamiyet’e geçmesinden sonra, Müslüman Türkler tarafından kullanılmıştır. Bir çok İslam ülkeleri de çok uzun yıllar Hicri Takvimi kullanmışlardır. Cumhuriyet ilan edildikten sonra çağdaşlaşmak adına atılan ilk adımlardan biride 25 aralık 1925 tarihinde hicri takvim kaldırılıp 1 Ocak 1926 yılı itibariyle Miladi takvim kullanılmaya başlanmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.