Hicri Takvimde Yıl Nasıl Hesaplanır

Hicri takvim başlangıcı olarak Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç etmesi esas alınır. Peki Hicri Takvim’in bir yılı nasıl hesaplanır? Miladi takvimde bir yıl dünyanın güneş etrafından dönüşü değil ayın dünya etrafında dönüşü bir yıl olarak hesaplanmıştır.

Ay dünya etrafını 29.5 günde dolaştığı için bir ay 29.5 gün olarak sayılmıştır. Bu takvimde yine 12 ay sistemi kullanılmış olsa da bir yıl 12 x 29.5= 354 güne eşit gelmektedir. Yani Miladi takvime göre bir yıl 11 gün daha kısadır bu takvimde. Bu takvimde oluşan bu kısalık sorunu giderilmek için aylar sürekli yer değişirler. Nasıl mı mesela Ramazan ayı her yıl 11 gün öncesine doğru kaymaktadır.

Ayrıca Hicri takvimde aylar 29 ve 30’ar gün olarak yer alılar. Hicri takvimde bulunan ayların isim listesi ise şöyledir;

Muharrem, Sefer, Rebiülevvel, Rebiülâhir, Cemaziyülevvel, Cemaziyülâhir, Recep, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade, Zilhicce

26 Aralık 1925 yılından bugüne ülkemizde Miladi Takvim kullanılmaktadır. Hicri Takvim sadece günümüzde ülkemizde dini bayramlar ve günler için kullanılmaktadır.

Hicri Takvimde yıl nasıl hesaplanır yazımızda sizlere Hicri Takvimin başlangıcını, bir yılın nasıl hesaplandığını ve Hicri takvim aylarını anlattık. Aklınıza takılan herşeyi yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.