hidrojenin yoğunluğu helyuma göre daha küçük olmasına rağmen uçan balonlarda helyum gazının kullanılmasının nedeni nedir

Hepinizin bildiği gibi uçan balonların içine helyum gazı doldurulur ve havadan daha küçük bir yoğunluğu olduğu için balon hızla gökyüzüne yükselir. Hidrojen ise helyumdan daha düşük bir yoğunluğa sahiptir. Eğer balona hidrojen gazı doldurulsa balon daha uçucu olur ve daha hızlı gökyüzüne doğru çıkar.

Uçan balonların içine pahalı bir gaz olan helyum doldurulur. Hidrojen üretimi daha kolaydır, daha uçucudur fakat hidrojen gazı doldurulmaz. Bunun nedeni ise hidrojenin patlayıcı ve yanıcı özelliğinin olmasıdır. Eğer bir balon hidrojen gazı ile dolu olsa yanıcı bir gaz olan hidrojen alev alıp balonu patlatabilir insanların yaralanmasına neden olabilirdi.

İçi helyum gazı dolu olan uçan balonlar


Zaten hidrojen gazı balonu bir müddet yukarı çıkarsa da daha sonra hızla balonu şişirerek patlamasına neden olur. Bu gibi nedenlerden dolayı helyum gazı uçan balonlarda tercih edilir. Helyum atmosferde bolca bulunan bir gaz olsa da onun yoğunlaştırılıp sıvı halde elde edilmesi imkansızdır. Bu nedenle helyum gazı oldukça pahalı bir gaz türüdür.

Helyum dünyada Amerikada bulunan doğalgaz yataklarından elde edilir ve ticari olarak satılır. Helyum gazı sıvı havanın fraksiyonlu destilasyonundan elde edilir.

Gökyüzüne uçan balonların ne olduğu konusundaki yazımıza şuaradan ulaşabilirsiniz.

uçan balon ne kadar yükseğe uçar

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.