Hikaye kulaç zıpkın şilte tütse kıtır atmak kent havasını solmak üstün körü kelimelerini kullanarak

Bu yazımızda kulaç ,zıpkın,şilte,tütse,kıtır atmak,kent havasını solmak,üstün körü kelimelerini kullanarak bir hikaye yazacağız. İsternesiniz hemen hikayemize başlayalım.

Kentin Zıpkın Avcıları

Kentin üzerini kaplayan duman örtüsü adeta geceyi getirmişti. İnsanlar işlerini bitirmiş alelacele evlerine dönüyordu. Balıkçı Mehmet Amca ise üstün körü dükkanını toparlayıp evin yolunu tuttu. Evine varan Mehmet Amca günün yorgunluğunu sobanın karşısındaki şilte üzerine oturup çayını içerek gidermeyi düşünüyordu. Eve gittiğinde yeni gelin olmuş kızı ve damadının misafirliğe geldiğini gördü. Biraz sevindi biraz üzüldü… çok yorgundu. Akşam yemeği yenildi sobanın hemen yanına konulmuş şilteler üzerinde çaylar içildi. Soba hafif hafif tütsede onun sıcaklığı ev halkının toplanmış olmasının mutluluğu bir hayli keyifliydi.

Kızı sordu Mehmet Amcaya nasıldı baba işler bugün. Mehmet Amca kıtır atarak (yalan söylerek) iyiydi iyi dedi. Bu kentin havasını soluyup nasıl iyi olmasın ki dedi. Sonra müsade istedi yaşlı balıkçı. Yarın balığa gidecekti. Odasına çekilen Mehmet Amca yarın sabah erkenden balığa gitmeliyim dedi. Dükkanda taze balık kalmadı diyerek uykuya kaldı.

Sabahın erken saatlerinde zıpkınını yanına alarak denizin yolunu tutan Mehmet Amca zorlansa da evine ekmek götürmek için balık tutmalıydı. Zıpkını ve dalgıç elbiselerini alarak denize girdi. Biraz suyun altına bakındıktan sonra oynaşan balık sürülerini farketti. Deniz kent havasından çok daha başka ayrı bir dünyaydı. Bir an gülümsedi balıklara ama onları avlamak zorundaydı. İçlerinden birini gözüne kestirdi ve zıpkınını ateşledi.

Güzel bir balık yakaladı. Sonra yenisi, daha sonra yenisi derken birçok balık avladı. Muğlanın Milas ilçesinin denizi balık yönünden bereketliydi. Havanın soğuk olması tüten sobaların dumanları durduramadı Mehmet Amcayı. Bir kova balığı ile tekne üzerine kurulu dükkanına gitti. Esnafla merhabalaşarak dükkanını açtı ve balıkları tezgahtaki yerini aldı. Mehmet Amca sevilen sayılan bir esnaftı. Ayrıca esnafların abisi babasıydı.

Umarız hikayemizi beğenmişsinizdir. Bu yazıda Mehmet Amcanın günlük hayatı hikayelenerek anlatılmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.