Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

hititler ve mezopotamya uygarlıkları arasındaki etkileşim

Hititler mezopotomya üzerinde yaşamış en gelişmiş uygarlıklardan biridir. Bu uygarlık diğer uygarlıkları da etkilemiş ve onların gelişmesinde önemli rol üstlenmiştir. Babiler, Asurlar gibi uygarlıklar tarım ve hayvancılıkta Hititlerden etkilenmiştir.

Ayrıca Hitit uygarlığı madenleri işleyerek kullanabilen bir uygarlıktı. Bu nedenle diğer uygarlıklarda onları örnek alarak madenleri işlediler. Tarım ve hayvancılıkta Babil’erin asma bahçleri dünyaca ünlüdür. Ancak Anadolu topraklarındaki en önemli uygarlık hiç şüphesiz Sümerler’dir. Diğer tüm uygarlıkların temelini atan ve gelecek yıllarda etkileyen bir uygarlık olmayı başarmıştır.

Hitit Uygarlığı hakkında kısa bilgi.

Başkenti Hattuşaş (Boğazköy) olan ve bir kral tarafından yönetilen uygarlıkta, Tavanna adı verilen kraliçenin de yönetimde söz hakkı vardı. Yine Pankuş adı verilen ve asillerden oluşan bir danışma meclisi vardı. Kral, bu meclise hesap verirdi.

Çok tanrılı bir inanç sistemine sahiptiler. Tarih yazıcılığı gelişmiş olan Hititler, bir yıl içinde olan tüm
olayları “anal” adını verdikleri yıllıklara kaydederlerdi. Bu nedenle insanlık tarihinin ilk tarih yazıcılığı bu uygarlığa aittir.

Suriye toprakları yüzünden Mısırlılara savaş açan Hititler, bu savaşın sonunda bir antlaşma imzaladılar. Bu antlaşma tarihteki ilk antlaşmadır.

Birçok açıdan dönemin en gelişmiş uygarlığı olan Hititlerde hayvancılık ve tarım yaygındı. Madenleri işliyorlar, seramik eşyalar yapıyorlar, evlerin duvarlarını resimlerle ve resimli yazı tekniği olan hiyerogliflerle süslüyorlardı.

1 Yorum

  1. Herkese merhaba

    Mezopotamya ve Anadolu Uygarlıkları birbirine hiç benzemeyecek şekilde bir düzen kurmuştur. Sümerler , Babilliler , Hititliler veya buna benzer diğer uygarlıklar farklı farklı şeyler icat edip tarihi eserleri ortaya çıkarmıştır. Uygarlıkların çoğunun kralları vardır. Buna örnek olarak : KİBELE TANRIÇASI , EŞEK KULAKLI MİDAS , HAMMURABİ , TAVAANNA adlı kral veya kraliçe olarak Tavaanna dır.
    Aralarından sadece Anadolu veya Mezopotamya uygarlıklarından olan Hititliler ile Mısırlılar tarihi bir savaş yapmışlardır. Bu savaşın sonunda ise ilk antlaşma olan KADEŞ BARIŞ ANTLAŞMASI imzalanmıştır

    NOT: İyi dersler Allah hepinize kolaylık versin

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.