Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Hoşgörü nedir?

Bu yazımızda kısaca hoşgörünün anlamını anlatmaya çalışacağız. Hoşgörünün Türkçe anlamı her şeyi alttan almak, anlayışla karşılamak, müsamaha göstermek yada tahammül etmek anlamlarına da gelir.

Peki hayatımızda ne kadar hoşgörülüyüz bunu hiç düşündük mü? Aslında hoş görmek olaylara ön yargısız yaklaşmaktır da diyebiliriz. Şunu karıştırmayalım. Hoş görmek her şeye izin vermek yada affetmek anlamlarına gelmez. Hoş görü olayları ve olguları aslında reddetmemektir. Eylem olduğu söylenemez. Hatta eylemsizlik de diyebiliriz. Tam aksine Hoşgörüsüzlük bir eylemdir. Hoşgörüsüzlük aslında en büyük yeteneği olan iletişimi engellemektedir.Hiç bir şey tam olarak reddedilemez. En kati kuralların bile mutlaka istisnaları vardır.

Hoşgörü felsefi bir iştir. Felsefe dediğimiz sonsuz merak anlayışı doğal olarak hoşgörülüdür. hosgoru Aslında bu konuyu tarihten örneklerle de açıklayabiliriz. İlk insanları düşünelim. Bir arada yaşamak, birbirlerine katlanmak bile hoşgörülü olduklarının en büyük göstergelerindendir. Peki hoşgörülü olmasalardı ne olurdu? Birbirlerini öldüren çaldıklarıyla yetinen ilkel kişiler olarak günümüze kadar gelirdik. Sonuç olarak hoşgörü hayatımızın bir parçası. Bizlere düşen en büyük görev ise sevdiklerimiz, ailelerimize, arkadaşlarımıza ön yargılı davranmadan hoşgörülü olarak yaklaşmak. Hoş görü ve bağışlama insanı yücelten en büyük sıfattır.