Hoşgörülü olmanın yararları nelerdir

Sizlere bu yazımızda hoşgörülü olmanın yararları hakkında bilgi vereceğiz. İlk olarak hoşgörü nedir bunun tanımını yaparak başlayalım.

Evrende yer alan bütün kültürel çeşitliliğe, farklılık ve yer alan bütün zenginliklere olduğu gibi kabul edip eleştirmeden saygı duymaya, insan olarak kişiyi farklı açılardan bakarak olduğu gibi kabullenmeye hoşgörü adı verilir.

Hoşgörülü insan eğitimli, kültürel açıdan kendini geliştirmiş hayata bilinçli bakabilen kişidir. Bu yüzden hoşgörülü olmak kişiye farklılıkların fark edilmesini kazandırır. Hep tek taraflı değil de görünenin arka tarafındakilerin gün yüzüne çıkmasına karşı eleştiride bulunmadan olduğu kabullenmeyi öğretir.

En başta da kişilerin fikirlerine saygı duymayı öğretir. Siz bu fikri beğenseniz de beğenmezseniz de hoşgörü sayesinde kabul etmek zorunda kalırsınız.

Yanlış anlaşılmasın hoşgörülü olmak yanlışlara, hatalara göz yummak değildir. Böyle durumlarda da kişiyi uyarma yetisine sahiptir. Nezaketle ve nazik bir dille yani hoşgörü çerçevesinde yapılan yanlışların nasıl düzeltilebileceği konusunda bilgi verir.

Hoşgörülü olan kişiler çevresinde sevilen sayılan insanlardır. Sözlerine kulak verilir çünkü bilinir ki bu kişi bir şey söylüyorsa art niyetinden, menfaatinden değil karşı tarafı düşünerek söylemiştir. Onun için hoşgörülü olmak her zaman için kişiye fayda sağlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.