Hükümdarlar için para basmanın önemi neydi

Bildiğiniz gibi birçok uygarlıkta krallar, hükümdarlar kendi paralarını bastırarak kullanıma sundular. Peki her hükümdar neden yeniden farklı paralar bastırdı? Sürekli para birimlerinin değişmesinin sebebi neydi?

Elbette ki hükümdarlar hayatlarının sonunda krallıklarının devam etmesi ve kendi adının yaşatılmasını istiyorlardı. Halkın kralı hatırlamasının en güzel yolu ise sürekli kullandıkları birşeyin yani paranın üzerinde resimlerinin bulunmasıydı. Bu sayede krallar ölse bile kendi resimlerinin basılı olduğu paralar ticarette hala kullanılacaktı.

Ayrı hükümdarların sürekli para basmalarının diğer bir nedeni ise komşu devletlerde bile kendi paralarının kullanılmasını sağlayarak devletlerin bir bütün oluşturmasını sağlamaktı. Komşu devletler eğer o para birimini kullanırsa halk arasındaki ticaret ve alış veriş çok daha kolay olacaktı.

Hükümdarların para basmasındaki diğer bir amaç ise devletin tamamen bağımsız olduğunu göstermek ve hükümdarın o uygarlığı temsil ettiğini belirtmekti. Bu nedenle her hükümdar devletinin bağımsızlığını göstermek için tahta geldiğinde kendi resimlerinin bulunduğu para birimleri oluşturmuşlardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.