Hz Muhammed insanları islama davet etmeye başladıktan sonra onun kişiliğiyle ilgili insanların ne gibi yorumları olmuştur

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) insanları islama davet etmeye başladıktan sonra insanlar onun hakkında birçok yorumda bulundular. Yeni bir dine yaptığı çağrı birçok kişi tarafından yadırgansa da onun güvenilir kişiliği insanlarda ılıman bir etki yaratmayı başardı.

Peygamber efendimiz çocukluğunda ve gençliğinde toplum tarafından kabul gören ve herkes tarafından saygı duyulan bir isimdi. İnsanlar ondan çok emindi ve her konuda ona güvenirlerdi. Bu nedenle yapmış olduğu çağrıya birçok insan kulak verdi. Muhammed emindir, güvenilirdir onun çağrısına kulak veriyorum diyen birçok isim olmuştur. Dönemin saygın insanları bile tereddüt etmeden bu islam çağrısına kulak verdiler.

Bir kısım ise bunun günah olduğunu ve Hz. Muhammed ve ona inananların Mekke’den uzaklaştırılması gerektiğini düşündü. Peygamber efendimizin düşmanları bir hayli çoğaldı. Çünkü insanların büyük bir bölümü putlara tapmaya alışmıştı. Yeni bir din onlara çok yadırganıcı geliyordu. Ayrıca bugüne kadar inandıkları ve taptıkları putların İslamiyete göre hiçbir etkisinin olmaması onları korkutuyordu.

Sonuç olarak beklenildiğinden fazla kişi peygamber efendimizin saygın kişiliği sayesinde İslamiyete olan bu çağrıya kulak verdi.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.