İç anadolu bölgesi doğal güzellikleri

Bugünkü yazımızda İç Anadolu Bölgesi’nin doğal güzelliklerinden bahseden yazımızı bulabilirsiniz. İç Anadolu Bölgesi’nde doğal ve tarihi güzellik bakımında oldukça gelişmiştir. Bir çok medeniyetin yerleşme yeri olarak kullanmasından dolayı çeşitli tarihi eselerler rastlamak günümüzde mümkündür.

Sadece iç turizm açısından değil dış turizm açısından da önemli bir yere sahip olana İç Anadolu Bölgesi özellikle Kapadokya yöresi olarak bilinen Ürgüp, Göreme ,Avanos önemli turizm merkezidir. Bunun dışından bölgede yer alan Peribacaları da yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Yeraltı şehirleri olarak bilinen Alacahöyük, Çatalhöyük , Kültepe, Alişar Höyüğü ve Yassıhöyük diğer adıyla Gordion olarak bilinen yerler İç Anadolu Bölgesi’nin önemli yerleri arasında yer almaktadır.

Termal turizm açısından da zengin olan İç Anadolu Bölgesi; Ankara’da Soğuksu ve Kızılcahamam, Haymana, Beypazarı ve Sivas’ın Sıcak çermik, Nevşehir’de Kozaklı, Eski­şehir’de Çardak, Yozgat’ta Sarı kaya ve Sorgun ve Konya’da ise Ilgın termal açıdan iç turizmde canlılık kazandırmaktadır.

Kış turizmi açısından da Erciyes ve Hasan dağı İç Anadolu Bölgesi’nde önemli merkezlerdir.

Ayrıca Konya Mevlana Türbesi ve çok sayıda Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait eserlere sahiptir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.